BRATISLAVA. Už dávno to nie je len „prívesok Viedne“. Pulzuje tam život, a hoci mesto má aj dnes množstvo problémov, Bratislava vie byť príjemným miestom na život.
Britský Guardian v utorok venoval slovenskej metropole rozsiahly článok, v ktorom opisuje najmä jej pozitíva. Redaktor Andrew MacDowall tak urobil pri príležitosti 25. výročia, odkedy sa Bratislava stala hlavným mestom samostatného Slovenska.
Dostala sa z tieňa Viedne
„Je motorom rýchlo rastúcej slovenskej ekonomiky a v meste sa aj preto rozvíjajú technologické a mediálne firmy. Rastie v nej počet turistov, ktorí tam prišli, aby si vychutnali barokové paláce, rozprávkové kamenné ulice a dostupné bary,“ píše Guardian.
“Našlo si vlastné miesto v strednej Európe, odmietlo byť zatienené vlastnými susedmi, zbavilo sa zápachu svojej komunistickej povesti.
„
V článku britský portál cituje aj bratislavského primátora Iva Nesrovnala či architekta Matúša Valla, ktorý chce na post kandidovať tento rok v novembrových komunálnych voľbách.
"Bratislava už nemusí nikomu nič dokazovať," povedal Vallo. "Mesto má vlastnú identitu, ktorú vieme tvarovať."
Nesrovnal aj jeho predchodca v úrade Milan Ftáčnik naznačujú, že jedným z hlavných problémov Bratislavy bol jej príliš rýchly a často nekontrolovaný rozmach v 90. rokoch.
Hlavný problém: doprava
Guardian pripomína, že v minulosti bola Bratislava korunovačným mestom Uhorska, neskôr však žila v tieni spomínanej Viedne a ešte neskôr Prahy. To už teraz podľa Britov celkom neplatí.
Reportér Guardianu píše aj o problémoch mesta. Keď sa pýtal Bratislavčanov na hlavný nedostatok mesta, väčšinou odpovedali rovnako – je to doprava.
„Aj tu sa však veci menia,“ píše MacDowell a spomína električku do Petržalky, mestskú časť, ktorú označuje za „multietnickú dedinku“.
„Sú tam jedny z najlepších cyklotrás,“ pripomína autor.
Dvadsaťpäť rokov, odkedy je Bratislava hlavným mestom Slovenska, však Guardian z hľadiska rozvoja mesta považuje za úspešný príbeh.
„Našlo si vlastné miesto v strednej Európe, odmietlo byť zatienené vlastnými susedmi, zbavilo sa zápachu svojej komunistickej povesti. Zároveň však znovu objavilo svoju bohatú architektúru a závideniahodné postavenie na Dunaji,“ hodnotí Guardian.