BRATISLAVA. Nový rok 2018 už privítali na Novom Zélande, v Austrálii, na Kórejskom polostrove, v Pekingu, Tokiu či v Indonézii.
Ako prvý nastal nový rok úderom 11:00 SEČ na ostrovnom štáte Samoa a na tichomorskom Vianočnom ostrove (Kiritimati). Po pätnástich minútach nastala polnoc na Chathamových ostrovoch, ktoré patria Novému Zélandu.
Prechod do roku 2018 na planéte kvôli miestnym administratívnym úpravám a časovým vyrovnávaniam potrvá 26 hodín. Skončí sa v pondelok o 13:00 SEČ.
Najdlhšie si na novoročný prípitok musia počkať ľudia na súostroví Americká Samoa, kde rok 2018 nastane v pondelok o 12:00 SEČ. O hodinu neskôr potom nový rok začne aj na dvoch neobývaných tichomorských ostrovoch – Bakerovom a Howlandovom.
Najväčší ohňostroj v dejinách Sydney
Prvými veľkými mestami, ktoré už oslavovali rok 2018, bola novozélandská metropola Wellington. V najväčšom meste Nového Zélandu, v Aucklande, sa desaťtisíce ľudí zhromaždili okolo televíznej veže Sky Tower, pričom z najvyšších plošín stavby päť minút nepretržite vybuchovala zábavná pyrotechnika.
O 14:00 SEČ sa k oslavám pripojilo austrálske Sydney. Ohňostroje však rozžiarili oblohu nad prístavom už niekoľko hodín pred polnocou. Nedočkavé mesto začalo s oslavami nového roka skôr.
Súčasťou veľkolepého, až 12-minútového ohňostroja v Sydney bol aj dúhový vodopád svetiel a farieb, ktorý prúdil dolu z mosta v prístave - na oslavu nedávno schváleného zákona legalizujúceho manželstvá osôb rovnakého pohlavia v Austrálii. Most je spolu so slávnou budovou opery ikonickým symbolom Sydney.
Podľa organizátorov novoročnej šou s ohňostrojom išlo o vôbec najväčší ohňostroj, aký kedy Sydney zažilo.
Svadba v Jakarte
V Tokiu polnoc privítali o 16:00 SEČ vypustením tisícov bielych balónikov a v Soule sa v rovnakú hodinu rozoznel obrovský historický zvon.
V Jakarte sa už pred tamojšou polnocou (18:00 SEČ) zhromaždilo takmer 450 párov v obrovskom stane, kde za dohľadu miestnych úradníkov podpísali svadobnú zmluvu. Novomanželom zagratuloval aj jakartský guvernér Anies Baswedan a uviedol, že podobnú akciu bude mesto organizovať každého Silvestra.
Majestátne oslavy usporiadali v Dubaji, kde o 21:00 SEČ rozsvietili najvyšší mrakodrap sveta - 828 metrov vysokú budovu Burdž Chalífa.
Podľa agentúry DPA sa tak zapísali do Guinnessovej knihy rekordov s najväčšou laserovou šou na jednej budove. Na najvyššom mrakodrape sa rozžiarila arabská kaligrafia, geometrické obrazce či portrét prvého prezidenta Spojených arabských emirátov Zajda Nahajána.
V pondelok 01:00 SEČ vstúpia do roku 2018 Londýn s Lisabonom, o 6:00 SEČ New York, po troch ďalších hodinách San Francisco a Los Angeles a o 11:00 SEČ Honolulu.