1. Mayovej fiasko a padajúce písmená
Októbrový prejav britskej premiérky Theresy Mayovej označili médiá za kalamitu. Prejav na zjazde Konzervatívnej strany najskôr prerušil komik, ktorý jej dával do rúk výpoveď ministra zahraničia Borisa Johnsona.
Premiérka potom začala tak kašľať, až jej minister financií Philip Hammond ponúkol cukríky na kašeľ.
„Kancelár málokedy dáva niečo zadarmo,“ poznamenala neskôr premiérka s úsmevom. Na záver jej prejavu z nápisu za ňou odpadli dve písmená – denník Guardian to prirovnal k rozpadávajúcemu politickému svetu Theresy Mayovej.
2. Obávaný Trumpov pozdrav
Americký prezident Donald Trump sa stal asi najvďačnejším zdrojom vtipných aj bizarných momentov. Jeho podania rúk so svetovými lídrami sú legendárne. S japonským premiérom si podával ruku presne 19 sekúnd, jeho pevné zovretie si užil aj kanadský premiér Justin Trudeau.
Francúzskeho prezidenta Macrona pred Trumpovým podaním ruky varovali, bol preto pripravený. Opačný prípad zase zažila nemecká kancelárka Angela Merkelová – Trump si s ňou ani po naliehaní novinárov ruku nepodal.
3. Deti aj mačky vo vysielaní
Počas toho, ako odborník na Severnú Kóreu v priamom prenose pre BBC komentoval politickú situáciu, do izby mu vbehli obe deti. Kým dcérka tancovala pred kamerou, v pozadí sa objavil aj jeho syn.
Analytik sa neubránil smiechu – navyše sa všetko snažila zachrániť jeho manželka, ktorá deti rýchlo z miestnosti vyhnala.
Do vysielania tento rok zasiahli aj mačky. Napríklad tá, ktorá si počas živého vysielania prišla odpiť zo šálky starostu litovskej Rigy. Ten na ňu chvíľu pozeral a potom ju elegantne odstrčil zo stola.
4. Nezavadzajte, prichádza Trump
Nielen trasenie rukou, ale aj spoločné mítingy s americkým prezidentom môžu byť náročné. Zažil to aj premiér Čiernej hory, ktorého Donald Trump pred fotomítingom na summite NATO jednoducho odstrčil dozadu.
5. Predám atlas mačiek
O novembrovú kauzu v susednom Poľsku sa postaral predseda Práva a spravodlivosti Jaroslaw Kaczynski. Ten si počas kľúčového rokovania parlamentu o reforme súdnictva čítal atlas mačiek.
Poľské médiá zistili, že Kaczynski mal problém so svojou mačkou Fionou. Ešte bizarnejšie je to, že tento atlas mačiek s podpisom predsedu na internete vydražili za 25-tisíc zlotých, teda asi šesťtisíc eur.
Loading
...
6. Prepáčte, volá mi žena
Svoje skúsenosti s trápnymi aj vtipnými momentmi má aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Známe sú jeho bozky s inými politikmi aj zvláštne pozdravy (Viktora Orbána potľapkal po tvári a nazval ho diktátorom).
Tento rok mu na tlačovej konferencii s Robertom Ficom zazvonil telefón. „Je to moja žena, prepáčte,“ povedal. Keď sa pozrel na telefón, novinárom oznámil: „Nie, bola to pani Merkelová.“
7. Kalašnikov na novinárov
Novinári by sa mali likvidovať, vtipkoval český prezident Miloš Zeman s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas návštevy Moskvy.
O pár mesiacov na novinárov vytiahol už aj zbraň – počas návštevy Plzenského kraja dostal do daru maketu kalašnikova s nápisom „na novinárov“. Náboje? Zastrčená fľaša becherovky.
Loading
...
8. Nespokojný víťaz volieb
Česko tento rok ponúklo viacero bizarných situácií – najmä počas volieb. Podnikateľ Jiří Hlavatý napríklad vyhral voľby a dostal sa do Poslaneckej snemovne. Až potom však zistil, že tým pádom stratí mandát senátora, ktorý dovtedy zastával. „Je to totalita,“ reagoval nahnevane. Poslancom sa totiž stať nechcel, voliči ho však prekrúžkovali na predné miesta kandidátky ANO.
V televíznej debate tiež pred voľbami zabodoval poslanec protiislamskej SPD Miloslav Rozner. Ten väčšinu bodov programu čítal z papiera. Keď sa ho spýtal moderátor na niečo iné, odpovedal: „Neviem, nedokážem odpovedať.“
9. Nevydarený high-five
Z výsledkov britských volieb sa v júni tešil najmä líder labouristov Jeremy Corbyn. Tešil sa až tak, že si chcel tľapnúť s poslankyňou Emily Thornberryovou. Tá sa však uhla a Corbyn ju omylom tľapol po prsníku.
10. Ak vyhrajú, zjem knihu
Z výsledku labouristov nebol prekvapený len Corbyn, ale aj jeden z politológov. Ten na Twitteri sľúbil, že zje svoju knihu, ak labouristi získajú 38 percent vo voľbách. Strana získala 40 percent a Matthew Goodwin svoj sľub dodržal.
11. Twitter a Trump
Čo je to covfefe? Toto niekoľko dní riešili americké médiá. Donald Trump totiž na sociálnu sieť Twitter napísal, že „napriek konštantne negatívnej mediálnej covfefe“. Aj keď išlo pravdepodobne len o preklep, stala sa z toho jedna z najvtipnejších káuz. Trumpov Twitter bol pritom často zdrojom bizarných a vtipných príspevkov.
Loading
...
12. Hovorca v kríkoch
Novinárov často hneval, ale aj rozosmieval Trumpov teraz už bývalý hovorca Sean Spicer. Najmä po tom, čo sa pred kamerami skrýval v kríkoch v záhrade Bieleho domu. Spicer neskôr médiá kritizoval za dezinformácie. Údajne totiž bol nie „v kríkoch“ ale „medzi kríkmi“.
Loading
...
13. Pokazené pýchy na mori
Mal to byť postrach morí a pýcha ruského námorníctva. Lietadlová loď Kuznecov však mnohým zostala na smiech – minulý rok sa niekoľkokrát pokazila, často z nej stúpal hustý dym, nefungovali záchody. Rusko preto tento rok minulo 350 miliónov dolárov na jej opravu.
Novou loďou sa chceli nedávno pýšiť aj Briti. Lietadlová loď HMS Queen Elizabeth však začala mať v decembri technické problémy – jej šachty totiž začali pretekať. Plavidlo pritom stálo viac ako tri miliardy libier.
