LONDÝN, MOSKVA. Ruské tankery dodávajú na mori ropu lodiam zo Severnej Kórey, čo je v rozpore s platnými sankciami OSN. Pre agentúru Reuters to uviedli dvaja nemenovaní západoeurópski bezpečnostní predstavitelia.
Podľa nich boli v priebehu októbra a novembra zaznamenané najmenej tri takéto prípady prečerpávania ropných produktov z ruských tankerov do severokórejských lodí.
Dôležité dodávky

Nič však nenasvedčuje tomu, že by bol do týchto transferov zapojený samotný ruský štát, alebo že by k nemu dochádzalo s jeho podporou, uviedol v piatok Reuters.
Citované zdroje zdôrazňujú dôležitosť takýchto nelegálnych dodávok ropy pre fungovanie ekonomiky KĽDR. Agentúra Reuters už septembri informovala o tom, že plavidlá KĽDR tajne dovážajú ropu priamo z prístavov na ruskom Ďalekom východe.
Podľa nemenovaného zdroja z prostredia ruskej moreplavby sa táto prax v posledných mesiacoch zmenila: severokórejské plavidlá začali prečerpávať palivo na mori z ruských tankerov, ktoré vyplávali z prístavov v oblasti Vladivostoku. Jeden z tankerov prepravoval približne 1600 ton ropy.
Rusko porušenie popiera
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu poprelo, že Rusko porušilo sankcie uvalené na Severnú Kóreu tým, že jeho tankery dodávali na mori ropu lodiam z KĽDR.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom ruskými tlačovými agentúrami napísalo, že Rusko "plne a prísne dodržiava režim sankcií".
Vo vyhlásení sa neuvádzalo, či ruské plavidlá dodávali alebo nedodávali palivo severokórejským lodiam. Zdôrazňovalo sa v ňom, že rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zavádzajú limity na dovoz rafinovaných ropných produktov do Severnej Kórey, ale úplne ho nezakazujú.
Spojené štáty vo svojej reakcii vyzvali Rusko a ďalšie krajiny OSN na vzájomnú spoluprácu pri striktnej implementácii sankcií voči Pchjongjangu, čo by malo zamedziť aj nelegálnemu prečerpávaniu ropy na mori.