BAGDAD, BRATISLAVA. V strede miestnosti je len drevená klietka, za ňou lavičky pre právnikov a vpredu sedenie pre trojicu sudcov. Dvojica tureckých mužov vysvetľuje, že do irackého mesta Tal Afar si išli hľadať prácu.
Sudca sa len sarkasticky usmeje. „Vy si myslíte, že uverím tomu, že ste prišli do Tal Afaru v čase, keď ho okupoval Islamský štát?“ hovorí Suhail Abdulláh podľa denníka Washington Post.

Jeden z Turkov obhajuje svoju nevinu tvrdením, že sa dobrovoľne vzdal irackej armáde. „Vzdali ste sa, lebo váš čas vypršal,“ dodáva sudca. Celý proces trvá osemnásť minút. Pred verdiktom stihnú sudcovia v Bagdade vypočuť ďalších deväť prípadov.
Dve ženy, ktoré mali za manželov islamistov a pracovali v domácnosti, potom posielajú na doživotie do väzenia. Turci odvisnú na šibenici.
K islamistom z donútenia
Po páde samozvaného Islamského štátu armády v Iraku a v Sýrii zadržali tisícky ľudí napojených na teroristickú organizáciu. Od minulého roka ich asi dvesto popravili, ďalších asi šesťtisíc môže očakávať rozsudok smrti.
Na tresty pre islamistov sú však rozdielne názory. Zahraničných bojovníkov Západ späť nechce a radšej necháva rozhodovať iracké súdy, ktoré povoľujú tresty smrti. Mnohé procesy trvajú len pár minút a najtvrdšie tresty dostávajú aj tí, ktorí boli len ovplyvnení džihádistickou propagandou či nemali na výber. Mnohí preto diskutujú – ako trestať niekoho, kto priamo nezabíjal.
“Cudzinec, Iračan, z hocikade sú, mali by byť popravení.
„
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch pripomína, že podobne ako v prípade strany bývalého prezidenta Saddáma Husajna Baas aj teraz boli mnohí Iračania donútení pridať sa k islamistom, aby si udržali svoju prácu či prežili.
„No dnes sa Irak podľa irackého práva snaží stíhať všetkých. Odsúdení tak čelia doživotiu vo väzení alebo trestu smrti len za to, že boli členmi Islamského štátu,“ napísala šéfka blízkovýchodnej sekcie organizácie Sarah Leah Whitsonová.