Jakutsk 13. januára (TASR) - V druhom kole prezidentských volieb v Jakutsku na ruskom Ďalekom východe po spočítaní 79 percent hlasov voličov vedie Viačeslav Štyrov so 49 percentami hlasov.
Druhý kandidát, podnikateľ Fedot Tumusov, má o päť percent hlasov menej. Volebné miestnosti dnes napriek tuhým mrazom až mínus 45 stupňov Celzia navštívilo 70 percent oprávnených voličov.
K vysokej aktivite jakutských voličov prispela agitácia zo strany miestnych úradov a odovzdávanie poukazov na jednorazovú zľavu pri platbe za byt a služby vo výške piatich dolárov. Pred budovou jakutskej ústrednej volebnej komisie sa svojho volebného práva dožadovali stovky občanov, ktorí chceli voliť mimo miesta trvalého bydliska, ale včas si nezadovážili volebné preukazy.
Kuriozitou prezidentských volieb v Jakutsku sa stala lotéria, do ktorej sa po hlasovaní mohol zapojiť každý občan. Šťastlivec získa nový osobný automobil značky Volga.
Riedko osídlená Jakutská republika na ruskom Ďalekom východe výškou životnej úrovne patrí medzi najchudobnejšie oblasti Ruska, ale prírodné bohatstvo - diamanty, drahokamy a vzácne kovy - ju robí jedným z najbohatších subjektov Ruskej federácie. Jakutsko má rozlohu 3,1 milióna kilometrov štvorcových, ale len necelý milión obyvateľov. Na jeden kilometer štvorcový tam pripadá len 0,3 obyvateľa.
Predvolebná kampaň v Jakutsku sa niesla v duchu nekorektného boja o priazeň verejnosti a bola poznamenaná sporom miestnej ústrednej volebnej komisie a súdov s Moskvou ohľadne výkladu ústavy a práva doterajšieho prezidenta Michaila Nikolajeva uchádzať sa o prezidentský úrad po tretí raz.
Právny poriadok Jakutska nepripúšťa možnosť, aby jedna osoba bola prezidentom krajiny viac ako dve po sebe nasledujúce volebné obdobia, ale ruská ústava povoľuje prezidentom autonómnych republík až tri volebné obdobia.
Najvyšší súd Ruska v októbri konflikt interpretácií dvoch ústav vysvetlil tak, že tri volebné obdobia po sebe je možné zastávať len v tom prípade, ak to neodporuje miestnej ústave. Volebná komisia v Jakutsku toto rozhodnutie ignorovala a odštartovala sériu súdnych žalôb. Patová situácia nastala po tom, ako ruský ústavný súd sa pred vynesením konečného rozhodnutia obrátil na svojich kolegov v Jakutsku. Tí rozhodnutie o osude Nikolajeva pod rôznymi zámienkami odkladali a hrozil odklad volieb. Po konzultáciách s prezidentom Vladimirom Putinom úradujúci prezident Jakutskej republiky Michail Nikolajev vlani 12. decembra oznámil, že sa dobrovoľne vzdáva svojej kandidatúry.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab