RÍM. Viac než 250 migrantov sa od pondelka do utorka podarilo zachrániť v strednej oblasti Stredozemného mora. Informovali o tom členovia talianskej pobrežnej stráže.
Spolupracujú s mimovládkou
Podľa vyhlásenia citovaného agentúrou Reuters migrantov z jedného veľkého gumového člna a dvoch malých lodí zachránili s dvoma plavidlami postupne v troch zásahoch.

S jednou záchrannou loďou pracuje mimovládna organizácia.
Počet prichádzajúcich migrantov do Talianska sa od júla znížil po tom, ako predstavitelia pracujúci pre medzinárodne uznávanú vládu v Tripolise zatlačili na pašerákov a prevádzačov ľudí v prístavnom meste Sabráta na pobreží Stredozemného mora.
Taliansko tiež pomáha líbyjským pobrežným hliadkam, aby boli úspešnejšie pri odchytávaní plavidiel s migrantami v tamojších pobrežných vodách skôr, než stihnú vyplávať na more.
Chaos v krajine
Taliansko dosiahlo v auguste ústnu dohodu s medzinárodne uznanou, ale slabou západolíbyjskou vládou, že bude poskytovať vybavenie, člny a platy tamojším polovojenským oddielom na to, aby zabraňovali migrantom v pokusoch preplaviť sa do Európy.
V dôsledku chaosu, ktorý v krajine vládne, sa však dohodu nie vždy darí plniť.
V uplynulom týždni spustila OSN program evakuácie afrických utečencov z Líbye po tom, ako sa zistilo že podmienky v tamojších záchytných táboroch sú neľudské.
Takmer polovica sú deti
Približne 40 percent všetkých migrantov uviaznutých v utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos sú deti.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Athina984 to v utorok povedal predstaviteľ medzinárodnej humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) so sídlom v Ženeve.
V tomto preplnenom utečeneckom tábore sa nachádza viac než 2000 detí, z ktorých 432 tam žije bez rodiny alebo dospelého, uviedol predstaviteľ rekcie MSF v Grécku Apostolos Veizis.
"V terénnych nemocniciach, ktoré tam prevádzkujeme, tvoria deti mladšie ako päť rokov 52 percent všetkých pacientov," vysvetlil.
Okrem detí sa v tomto tábore nachádza mnoho tehotných žien a zhruba 500 osôb čaká na psychiatrické poradenstvo.
Chýba politická vôľa
Agentúra DPA pripomenula, že Európska únia a Turecko uzavreli v roku 2016 dohodu zameranú na zastavenie prílevu migrantov cez Egejské more a Balkán do Európskej únie.
Dohoda síce prichádzajúcich migrantov zastaviť pomohla, v jej dôsledku ale ďalšie tisícky utečencov uviazli na ostrovoch v Egejskom mori. Migranti tam musia požiadať o azyl a zároveň tam ostať až do ukončenia celého byrokratického procesu.
Veizis tvrdí, že riešenie situácie týchto migrantov spomaľuje nedostatok politickej vôle. Dohoda medzi EÚ a Tureckom podľa neho iba zviazala ruky obom stranám namiesto toho, aby problém vyriešila.
Podľa DPA je tento proces veľmi pomalý a na ostrovy stále prichádzajú noví migranti, pričom tamojšie utečenecké tábory presiahli svoje ubytovacie kapacity.
Hoci grécka vláda v decembri prepravila z ostrovov na východe Egejského mora vyše 1650 utečencov a migrantov, sú tábory najmä na ostrovoch Lesbos a Chios naďalej veľmi preplnené.
V tábore Moria, tzv. hotspote EÚ, žije podľa oficiálnych údajov okolo 5500 ľudí, aj keď tam boli vytvorené kapacity na prijatie len 2330 osôb.
Väčšina z tamojších migrantov čaká už mnoho mesiacov na rozhodnutie o svojich žiadostiach o azyl. Primerane tomu je atmosféra v tábore vypätá.