MOSKVA. Rozhodnutie ruskej Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) nepovoliť Alexejovi Navaľnému kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách vyvoláva podľa EÚ vážne pochybnosti o politickom pluralizme v Rusku a o perspektíve demokratickosti marcového hlasovania.
Podľa agentúry DPA to v utorok uviedla hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Maja Kocijančičová.
Spravodlivý proces sa nekonal
Hovorkyňa reagovala na pondelkový verdikt ruskej ÚVK, keď odmietla zaregistrovať iniciatívnu skupinu na podporu Alexeja Navaľného, ktorý chcel v prezidentských voľbách kandidovať ako nezávislý.

ÚVK svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že Navaľnyj bol právoplatne odsúdený za podvod.
Kocijančičová však v tejto súvislosti pripomenula, že Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že ruský súd v roku 2013 uprel Navaľnému právo na spravodlivý súdny proces. Navaľnyj bol vo februári tohto roku v odvolacom konaní odsúdený na päťročný podmienečný trest väzenia za spreneveru.
Navaľnyj bol obžalovaný z toho, že ako poradca gubernátora Kirovskej oblasti v roku 2009 zorganizoval podvod, pri ktorom lesnícky závod Kirovles prišiel o 10-tisíc kubíkov dreva, čím tomuto štátnemu podniku vznikla škoda za 16 miliónov rubľov (vyše 252-tisíc eur).
Únia očakáva rovnosť šancí
Prvý proces s Navaľným sa v roku 2013 skončil vynesením päťročného nepodmieneného trestu, ktorý odvolací súd následne zmenil na podmienečný.

Európsky súd pre ľudské práva však neskôr dospel k záveru, že ruská justícia porušila Navaľného právo na spravodlivý proces.
Vlani v novembri potom ruský najvyšší súd pôvodný rozsudok zrušil a nariadil nový proces.
Navaľnyj a jeho sympatizanti od začiatku označovali proces v kauze Kirovles za politicky motivovaný.
Hovorkyňa ESVČ v utorok upozornila, že politicky motivované obvinenia by sa nemali zneužívať ako zámienka na marenie účasti na politickom dianí.
Kocijančičová uviedla, že EÚ očakáva od ruských úradov, že zabezpečia rovnosť šancí, a to aj počas prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 18. marca 2018.
Hovorkyňa súčasne vyzvala Rusko, aby na voľby pozvalo pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Kremeľ spochybňuje Navaľného výzvu
Ruské vedenie spochybňuje legitimitu Navaľného výzvy, aby jeho sympatizanti bojkotovali voľby ruského prezidenta.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok uviedol, že ruské vedenie sa nedomnieva, že odmietnutie Navaľného kandidatúry by mohlo znížiť záujem občanov o hlasovanie.
Peskov dodal, že treba preskúmať, či je Navaľného výzva na bojkot volieb v súlade s ruskými zákonmi.
Navaľného výzvu k svojim prívržencom komentoval aj bývalý šéf energetického koncernu Jukos Michail Chodorkovskij, ktorý bojkot hlasovania odmietol.
"Treba sa zdvihnúť z gauča a reálne dať najavo svoj postoj," napísal Chodorkovskij na svojom konte na sociálnej sieti Twitter, pričom však poznamenal, že každý má právo agitovať za čokoľvek, čo je v súlade so zákonom.
Ako upozornila rozhlasová stanica Echo Moskvy, samotný Navaľnyj uvádza, že vyzýva na "štrajk voličov", čo podľa neho znamená nielen neúčasť voličov na hlasovaní, ale aj ich aktívnu agitáciu proti účasti na voľbách, vyslanie pozorovateľov do volebných miestností a - možno - aj masové protestné akcie.
Loading
...
Putina podporuje iniciatívna skupina
Iniciatívna skupina voličov a podporovateľov v utorok na svojom zhromaždení v Moskve jednomyseľne schválila podporu kandidatúry úradujúceho prezidenta Vladimira Putina v prezidentských voľbách.

Ako informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy, iniciatívna skupina má asi 600 členov. Medzi nimi sú aktívni politici, ale aj herci, hudobníci, lekári a podobne.
Putin na svojej pravidelnej výročnej tlačovej konferencii v polovici decembra v Moskve oznámil, že v prezidentských voľbách bude kandidovať ako nezávislý.
Dodal však, že počíta s podporou rovnako zmýšľajúcich politických strán, hnutí a spoločenských organizácií.
Kandidáta na úrad prezidenta môže v Rusku navrhnúť politická strana, alebo sa o priazeň voličov môže uchádzať ako nezávislý.
Strana nominuje svojho kandidáta na zjazde, nezávislého kandidáta musí podporiť iniciatívna skupina pozostávajúca z najmenej 500 ľudí. Okrem toho nezávislý kandidát musí na podporu svojej kandidatúry zozbierať 300-tisíc podpisov.
Sobčakovú už zaregistrovali
Možnosť oficiálne kandidovať v prezidentských voľbách získala televízna moderátorka Xenija Sobčaková, ktorú v utorok zaregistrovala ÚVK.
Svoju prezidentskú kandidatúru Sobčaková ohlásila v októbri. Vodca ruskej opozície a protikorupčný bloger Alexej Navaľnyj jej vtedy odkázal, že tým len pomáha Putinovi, keďže hlasy opozične zmýšľajúcich Rusov sa teraz budú deliť medzi viacero kandidátov.
Predsedníčka ruskej ÚVK Ella Pamfilovová v utorok avizovala, že volebná komisia pozve na voľby ruského prezidenta pozorovateľov "zo všetkých kontinentov".
Podľa jej odhadov pôjde o pozorovateľov z asi sto krajín, pričom medzi nimi budú aj predstavitelia Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Pamfilovová zdôraznila, že ÚVK nebude na voľby pozývať pozorovateľov z Ukrajiny, pretože "úroveň vzťahov oboch krajín to v danej situácii neumožňuje".