Ráno 22. februára 2014 už bolo jasné, že vláda obkľúčeného proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča padla, po protestoch, ktoré vyvolalo jeho rozhodnutie nepriblížiť krajinu viac k Európskej únii.
Janukovyčovi ruskí spojenci označili jeho politický kolaps za puč. A práve táto kríza sa stala zlomovým bodom vzťahov medzi Kremľom a Západom.

Do tohto chaosu začala zasahovať ruská vojenská špionážna agentúra GRU, ktorá rozbehla operáciu skrytého vplyvu - ako predzvesť toho, čo Moskva spravila o dva roky neskôr v USA. Kampaň bola súčasťou propagandistickej ofenzívy nielen proti novej vláde v Kyjeve, ale aj proti prozápadným demonštrantom.
Jej cieľom bolo ovplyvniť tých, čo robia kľúčové rozhodnutia, aj verejnosť a pripraviť pôdu pre ruskú vojenskú operáciu, ktorá sa začala 27. februára obsadením krymského parlamentu ozbrojenými mužmi. Ukazuje to utajený dokument GRU, ktorý získal denník Washington Post. Došlo tak k ruskej anexii Krymu.
Fašisti sú späť
Dokument je unikátnym pohľadom na šesťdňovú prácu jedného z tímu GRU. Deň po Janukovyčovom páde vytvoril tím mnoho vymyslených profilov na sociálnej siete Facebook, ale aj na jeho ruskej verzii VKontakte (VK).
Tieto persóny mali reprezentovať obyčajných ľudí z celej Ukrajiny, ktorí sú znechutení z opozičných protestov na kyjevskom Majdane.
Už v ten sobotný večer 22. februára 2014 napísal muž nazývajúci sa Ivan Galicin komentár pod článok jedných britských novín.