BALAŠICHA. Rusko má od tohto roka po prvý raz vo svojej histórii radarový systém plne pokrývajúci jeho územie.
Oznámil to v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu na koncoročnom zasadaní vedenia rezortu za účasti prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina.
Po prvý raz
"Po prvý raz v ruských dejinách bol okolo Ruska vytvorený radarový systém s plným pokrytím," povedal Šojgu, ktorého citovala agentúra TASS.
Minister obrany zároveň oznámil, že rozpočet jeho rezortu na rok 2018 predstavuje 46 miliárd dolárov, čo je 2,8 percenta hrubého domáceho produkt (HDP) krajiny.
Pre porovnanie uviedol, že rozpočet amerického ministerstva obrany pre budúci rok je vyše 700 miliárd dolárov.

Šojgu taktiež uviedol, že jeho rezort plánuje v roku 2018 zvýšiť podiel modernej výzbroje na 61 percent.
Vyjadril sa aj k Severoatlantickej aliancii. "Počet kontingentov NATO rozmiestnených na západných hraniciach Ruska sa od roku 2012 zvýšil trojnásobne. Do pobaltského regiónu a Poľska boli nasadené štyri taktické práporné skupiny, obrnená brigáda americkej armády a veliteľstvo mnohonárodných divízií NATO bolo nasadené do Poľska a Rumunska. Počet vojakov aliancie vzrástol z 10-tisíc na 40-tisíc," konštatoval Šojgu.
V dôsledku tejto situácie Rusko rozširuje oblasť leteckých a lodných hliadok.
Putin obvinil Američanov
K ruskej intervencii v Sýrii Šojgu Putinovi povedal: "Vaše nariadenie o stiahnutí ruskej bojovej skupiny zo Sýrie bolo zrealizované."
Minister uviedol, že viac ako 48-tisíc ruských vojenských vojakov získalo v Sýrii neoceniteľné skúsenosti. "Z nich vyše 14-tisíc dostalo štátne vyznamenania," doplnil.

"V priebehu operácie v Sýrii bolo zlikvidovaných 60.318 militantov, 819 veliteľov a 2840 ozbrojencov pôvodom z Ruska," bilancoval Šojgu.
Počas operácie v Sýrii ruská armáda otestovala väčšinu druhov svojej vojenskej techniky vrátane 215 druhov zbraní.
Pokiaľ ide o dve ruské základne v Sýrii - námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím - tie budú pokračovať v činnosti v súlade s medzinárodnými dohodami, dodal ruský minister obrany.
Na výročnom zasadnutí kolégia ministerstva obrany Putin poukázal na "agresívny charakter" novej bezpečnostnej stratégie USA a obvinil Washington z porušovania Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) uzavretej v roku 1987.
Šéf Kremľa uviedol, že nová bezpečnostná stratégia USA má z pohľadu diplomacie "určite ofenzívny charakter" a z vojenského hľadiska je "agresívna". Putin upozornil, že velenie ruských ozbrojených síl musí brať tieto fakty do úvahy pri plánovaní svojej praktickej činnosti.
Vymýšľajú si porušenia zmluvy
Ako príklad porušovania zásadných zmlúv o globálnej bezpečnosti Putin uviedol situáciu v Rumunsku, kde už boli rozmiestnené americké univerzálne odpaľovacie systémy protiraketovej obrany, pričom rovnaké budú umiestnené aj v Poľsku.
Upozornil pritom, že "formálne sú (tieto zariadenia) určené pre riadené strely, ale faktom je, že sú univerzálne" a môžu byť podľa Putina využité na odpálenie okrídlených rakiet s doletom 2500 kilometrov.
Ruský prezident na zasadnutí kolégia ministerstva obrany vyhlásil, že Spojené štáty chcú zmluvu INF, ktorá prispela k ukončeniu studenej vojny, zničiť tým, že si "vymýšľajú" jej porušenia zo strany Ruska. Samotné USA pritom podľa Putina konajú v rozpore s INF.
Putin zdôraznil, že Moskva má "zvrchované právo" reagovať na hrozby, ktoré v oblasti vojenskej infraštruktúry vznikajú v USA i v Európe.
V tejto súvislosti vyzval prítomných urobiť všetko pre posilnenie obranyschopnosti krajiny, pozorne sledovať aj zmeny v rovnováhe síl vo svete, najmä pri hraniciach Ruska, v oblastiach konfliktov - vrátane Blízkeho východu a Kórejského polostrova, ako aj v Európe, a to najmä v súvislosti s americkým systémom protiraketovej obrany.
Loading
...