BARCELONA, BRATISLAVA. Pre španielskeho premiéra Mariana Rajoya to bola snaha ukázať, že Katalánci si nezávislosť naozaj neželajú a výsledky nelegálneho referenda sú len prianím menšiny.
Ak by sa štvrtkové voľby do katalánskeho parlamentu skončili porážkou separatistov, snahy o nezávislosť by to podľa Rajoya ešte viac zbrzdilo.
Nastal však opak – Katalánci si opäť vybrali vo voľbách strany, ktoré by radšej videli bohatý španielsky región ako samostatný štát.
Čo ukázali regionálne voľby a čo to znamená pre Španielov?
1. Víťazstvo, ale aj zatykač

Výsledky volieb sa veľmi podobali na výsledky októbrového referenda, ktorému sa Španielsko snažilo zabrániť. Trom stranám, ktoré sa snažia o odtrhnutie Katalánska, sa tesne podarilo získať väčšinu v miestnom parlamente. Majú síce o dve kreslá menej ako predtým, no stále zostávajú hlavnou politickou silou.
„Vyhrali sme tieto voľby za výnimočných okolností, s kandidátmi vo väzení, s vládou v exile a bez prostriedkov, ktoré má štát,“ povedal podľa denníka Guardian zvrhnutý katalánsky premiér Carles Puigdemont, aktuálne v exile v Belgicku.
Napriek dobrému výsledku však separatisti nie sú v ideálnej situácii. Puigdemontovi stále hrozí v Španielsku zatykač, navyše koaliční partneri zo strany ERC sú v otázke nezávislosti umiernenejší a skôr sú pripravení rokovať so španielskou vládou.
2. Prehra, ktorá mala byť výhrou
Najväčším porazeným regionálnych volieb je španielsky premiér Rajoy.