BARCELONA. Voľby v Katalánsku sú "mimoriadne dôležité" na to, aby sa región mohol vrátiť k normálnemu životu. Pre novinárov v Bruseli to vo štvrtok povedal zvrhnutý katalánsky líder Carles Puigdemont.

Podľa jeho slov z výsledkov predčasných volieb v Katalánsku vzíde "vzorec návratu k demokracii". "Nie je to normálne - voľby, ktorých kandidáti sú vo väzení a v exile," uviedol politik na margo svojej vlastnej situácie.
Puigdemont ušiel do Belgicka po tom, ako ho španielske úrady zosadili v reakcii na jednostranné vyhlásenie nezávislosti Katalánska.
Niektorí členovia jeho bývalého kabinetu sa nachádzajú vo väzbe, kde čelia obvineniam zo vzbury.
V Katalánsku sa vo štvrtok konajú voľby do regionálneho parlamentu. Hlasovať v nich môže 5,5 milióna oprávnených voličov. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že výsledok bude tesný.