BERLÍN, BRATISLAVA. Obaja sa spoznali v Sýrii a v roku 1999 sa v meste Homs vzali. Sýrska dvojica sa potom presťahovala do Nemecka, kde po niekoľkých rokoch získali aj nemecké občianstvo.
Keď sa Raja Mamisch and Soha Sahyouniová vrátili do Sýrie, rozviedli sa. Avšak len podľa islamského zvyku. Stačilo, aby Mamisch trikrát zopakoval slovo „talák“, teda rozvod.
Rozvod proti Koránu
Európsky súdny dvor podľa BBC v stredu rozhodol, že takýto rozvod nie je v Nemecku a teda ani v Európskej únii legálne platný a muž je ešte stále ženatý.

Podľa súdu išlo o súkromný rozvod bez svedkov, aj keď ho žena písomne potvrdila.
Neskôr, keď jej muž požiadal o oficiálne uznanie rozvodu v Nemecku, to zase poprela.
Takzvaný trojitý talák alebo okamžitý rozvod je zaužívaný v niektorých moslimských krajinách.
Nemá však oporu v Koráne a ani v islamskom práve šaría. Podľa Koránu musí samotný rozvod trvať asi tri mesiace, aby mali manželia dostatok času na rozmyslenie.
Talák je nelegálny vo viac ako dvadsiatich krajinách vrátane Egyptu, Jordánska či Pakistanu.
Môže aj pomôcť
Aj indický najvyšší súd v auguste tohto roka rozhodol, že okamžité rozvody podľa islamského práva sú protiústavné. Väčšinou môže okamžitý rozvod spraviť len muž, výnimočne tieto slová vyslovuje žena. Niektorí to preto považujú za víťazstvo v boji za práva žien, v iných krajinách je situácia rozdielna.
Mníchovský právnik Stephan Lorenz pre Deutsche Welle tvrdí, že v niektorých režimoch s nerovnosťou práv pre ženy je možnosť okamžitého rozvodu výhodou.
„Predstavte si ženu, ktorá sa chce zbaviť svojho manžela, no nemôže sa rozviesť. Keď muž konečne vysloví trojitý talák, je veľmi šťastná,“ tvrdí právnik.
Ak sa teda aj dvojica zo Sýrie chce rozviesť napríklad v Nemecku, musia oficiálne požiadať o rozvod ako by to urobili aj iné páry.