BRUSEL, BRATISLAVA. Ešte dva dni pred Vianocami v roku 2015 poľskí poslanci rokovali. Vtedajšia poľská premiérka Beata Szydlová bola vo funkcii len pár týždňov, so stranou Právo a spravodlivosť však už stihli vymeniť členov komisií, vyšachovať z nich koaličného partnera aj vymeniť šéfov tajných služieb.

Predvianočné rokovanie malo zmeny najmä na ústavnom súde len dotiahnuť do konca – ideálne pred sviatkami, aby ľudia na politiku zabudli.
Po dvoch rokoch, výmenách názorov s Bruselom a ďalších výrazných zmenách v poľskom súdnictve Európska komisia spustila bezprecedentný krok – aktivovala článok č. 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý mnohí označujú za "nukleárnu" možnosť.
Na konci tohto procesu by mohlo Poľsko stratiť hlasovacie práva pri väčšine kľúčových rozhodnutí Únie.
1. Prečo Únia spúšťa článok 7?
Takmer dva roky trvali analýzy, hodnotenia, kritické vyjadrenia a odmietania. Únii totiž prekážajú zmeny v súdnictve, ktoré podľa Komisie ohrozujú demokraciu.
Vláda konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) najskôr odmietla vymenovať ústavných sudcov, ktorých nominovala predchádzajúca vláda. Zmeny v zákonoch na niekoľko mesiacov znefunkčnili ústavný súd.
V júli tohto roka poľský parlament schválil ďalšie kontroverzné zákony.