BARCELONA. Štvrtkové predčasné parlamentné voľby v Katalánsku bude sprevádzať veľký záujem voličov, očakáva sa až 80-percentná účasť, a skončia sa zrejme veľmi tesným výsledkom. O hlasy katalánskych voličov sa uchádza sedem politických strán a koalícií.
Španielsky denník El País na základe sumarizácie výsledkov viacerých prieskumov verejnej mienky vypracoval model, ako by mohli dopadnúť voľby.
Bude to tesné
Dospel k záveru, že voľby by mohla vyhrať promadridská, unionistická strana Občania (Ciudadanos) s 23,3 percentami hlasov.
Na druhom mieste by mohli byť secesionisti z Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) s 22,2 percentami.

Tretie miesto so 17,7 percentami by malo patriť zoskupeniu Spoločne pre Katalánsko (JxCat) zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta.
Socialisti (PSC), ktorí sú proti odtrhnutiu sa Katalánska, by mohli dostať 15,3 percenta hlasov.
Rozhodujúcou silou zostáva regionálny spojenec krajne ľavicovej strany Môžeme (Podemos) - koalícia Spoločne môžeme (CeC-Podem; používa sa aj skratka CatComú/Podem), ktorú je podľa prieskumov odhodlaných voliť deväť percent voličov a mohla by tak v katalánskom parlamente získať osem kresiel.
Bude nové referendum?
Podľa modelu El Paísu by radikálna Kandidátka ľudovej jednoty (CUP) mohla počítať s 6,2 percentami hlasov, nasledovaná v Španielsku vládnucou konzervatívnou Ľudovou stranou (PP), ktorá so ziskom 5,5 percenta skončila na poslednom mieste.
Po započítaní hlasov odovzdaných obom hlavným táborom, prívržencom a odporcom odštiepenia Katalánska, by sa secesionisti mali podľa El Paísu priblížiť k získaniu absolútnej väčšiny, 68 kresiel v 135-miestnom parlamente, zatiaľ čo unionisti by mohli očakávať 56-63 mandátov.
Podľa pozorovateľov je jasné, že "žolíka" bude mať v ruke koalícia CeC-Podem, ktorá je síce proti nezávislosti Katalánska, ale svojich sympatizantov vyzvala, aby sa zúčastnili na kontroverznom referende z 1. októbra, pričom im však neodporučila, ako hlasovať.
Vo svojom predvolebnom programe sa CeC-Podem vyslovuje za nové referendum o ďalšom osude Katalánska, ale konanom so súhlasom Madridu. Želá si tiež, aby Katalánsko zostalo súčasťou Španielska, ktoré by sa malo transformovať na "plurinacionálny štát".