WASHINGTON, BRATISLAVA. Toľko obetí na životoch svet od konca druhej svetovej vojny nezažil. Najskôr by zničili juhokórejský Soul, potom by zaútočili na americké základne v Tokiu či na ostrove Guam. Cieľom by boli aj mestá na americkom západnom pobreží. A pravdepodobne by veľmi rýchlo prišla aj odveta.
O možnej vojne so Severnou Kóreou sa v diplomatických kruhoch hovorí už niekoľko mesiacov, odkedy si Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump vymieňajú ostré komentáre.

„Sme oveľa bližšie k skutočnému konfliktu so Severnou Kóreou ako si Američania uvedomujú,“ tvrdí pre magazín Vox demokratická senátorka Tammy Duckworthová, ktorá slúžila ako vojačka v Iraku. „Prezident pravdepodobne toto rozhodnutie (o útoku) urobí a my musíme byť pripravení,“ dodáva.
Preventívna vojna
Spojené štáty tento týždeň vydali Národnú bezpečnostnú stratégiu, kde Severnú Kóreu označujú ako „nemilosrdnú diktatúru bez ohľadu na ľudskú dôstojnosť“. Opakované testy jadrových zbraní v tomto roku vyprovokovali Trumpa k výzvam na úplné zničenie režimu.
“Musíme byť pripravení v prípade nutnosti na denuklearizáciu Severnej Kórey aj bez spolupráce režimu.
„
Aj ľudia v jeho okolí priznávajú, že konflikt nemusí byť až taký vzdialený realite, keďže kroky komunistického režimu sú neracionálne a nepredvídateľné.
Problémom podľa magazínu Vox je to, že ani Trumpovi najbližší poradcovia sa prezidenta nesnažia pribrzdiť v jeho vyjadreniach a rozhodnutiach.