Na Kórejskom polostrove sa stupňuje napätie. Sme na pokraji vojny?
„Neviem, či sme na pokraji vojny, ale sme bližšie k hrozbe vojny, ako sme boli predtým. Spúšťačom nie je rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa, ani severokórejského lídra, ale fakt, že Severná Kórea ostáva teroristickým štátom, že porušuje medzinárodné dohody a teraz je aj štátom, ktorý má jadrové zbrane aj medzikontinentálne strely.“
Niektorí odborníci aj samotná Severná Kórea tvrdia, že režim nechce útočiť. Dala by sa urobiť nejaká dohoda s jadrovou Severnou Kóreou?
„Dohoda je možná, ale výsledkom by nemalo byť to, že by sme nechali Severnú Kóreu s jadrovými zbraňami. Už predtým súhlasili, že sa vzdajú jadrových zbraní, nie je dôvod, prečo by sa to nedalo dohodnúť znovu a tentokrát záväzok aj dodržať.

Severnú Kóreu neovládajú fanatici na spôsob Islamského štátu, ktorí chcú zabíjať nevinných ľudí aj seba. Tento režim je ochotný zabíjať nevinných ľudí, ale je odhodlaný prežiť. Prináša to istú racionalitu, vďaka čomu môžeme efektívnejšie využívať naše ekonomické alebo diplomatické možnosti. Ak by sa teda svet zjednotil, mohol by uspieť.“
Prečo by sa Severná Kórea mala vzdať týchto zbraní, ak zaručujú prežitie režimu?
„Lebo v istom bode si lídri uvedomia, že pod rastúcim politickým a ekonomickým tlakom sa zmenšuje ich šanca na prežitie. Musíme dať jasne najavo, že nepotrebujeme vojnu, aby sme odstránili Kim Čong-una.“
Líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí sa vzdal jadrových zbraní a padol. Nebude skôr toto pre severokórejských lídrov varovaním?
„Tieto prípady komplikujú snahu o zastavenie šírenia jadrových zbraní. Správne namierený ekonomický a politický tlak je pre režim podobným ohrozením, aké by priniesla vojna. Ak presvedčíme Rusko a Čínu, aby naozaj na Severnú Kóreu pritlačili, ak budeme využívať aj informačnú vojnu, môžeme oslabiť moc režimu nad vlastnými ľuďmi. Vtedy si severokórejski lídri uvedomia, že sú v ohrození.“
Ian Brzezinski (53)
Syn ešte slávnejšieho politického analytika Zbigniewa Brzezinského pôsobil počas vlády prezidenta Georgea W. Busha na ministerstve obrany ako štátny tajomník pre Európu a NATO. V súčasnosti pracuje ako analytik prestížneho think-tanku Atlantic Council, pravidelne publikuje v amerických médiách. Na Slovensku sa zúčastnil na konferencii Globsecu v Chateau Belá.
Mala by sa nakresliť červená línia, ktorú keď Pchjongjang prekročí, príde zásah zvonku?
„Červené línie sú nebezpečné, pretože sa často využívajú pri udalostiach, pre ktoré nevznikli. Musíme však byť pripravení adekvátne reagovať na prípadnú severokórejskú agresiu. Režim napríklad stále posiela tímy nájomných vrahov, tento rok zabili diktátorovho nevlastného brata Kim Čong-nama. Pred rokmi potopili juhokórejskú vojenskú loď. Na takéto veci by sme mali reagovať tvrdšie.“
Trump je známy často nepremyslenými výrokmi a tweetmi. Je správnym prezidentom na takúto krízu?