NEW YORK, BRATISLAVA. Tvorili ju hlavičky zápaliek, skrutky, 9-voltová batéria a ako rozbuška slúžili rozbité vianočné svetielka.
Amatérsky vyrobená bomba pripevnená na tele Bangladéšana Akayeda Ullaha mohla pred týždňom v newyorskom metre zabiť viacero ľudí. Zariadenie však zlyhalo a zranilo útočníka a niekoľko ďalších.

Vyšetrovatelia na súde tvrdili, že atentátnik vyrobil bombu na základe návodu, ktorý našiel na internete.
Podrobný návod pritom stále môžete nájsť online – a to aj 48 hodín po tom, čo na to spoločnosť Google upozornil denník Independent.
Zabíjali aj inde
Inštrukcie na výrobu podobnej bomby vytvorila teroristická skupina al-Káida a v roku 2010 ich zverejnila v propagandistickom magazíne v angličtine. Podobné zariadenia využili extrémisti pri útokoch na bostonskom maratóne aj počas septembrového útoku v londýnskom metre, pri ktorom bolo zranených 30 ľudí.
“Algoritmy zlyhávajú, pretože pomáhajú ľuďom nájsť veľmi nebezpečné materiály.
„
Tento návod nie je jediný, ktorý sa dá jednoducho cez Google vyhľadať. Voľne dostupné sú aj iné príručky al-Káidy. V jednom z dokumentov sú návody na výrobu jedov či chemických látok.
Podobné videá sa dajú nájsť aj na webe YouTube. „Sú tu tony návodov, ako vyrobiť bomby. Dôvod, prečo nie sú odstránené, je, že neexistuje jasná legislatíva o tom, kto je zodpovedný za šírenie teroristických materiálov,“ hovorí pre Independent Nikita Maliková z think tanku Henry Jackson Society.
Čo dokúpiť na bombu
Kritiku mieri Maliková najmä proti Googlu – dostať sa k nebezpečným stránkam je totiž veľmi jednoduché. Aj dokument od al-Káidy sa pri vyhľadaní názvu zobrazí medzi prvými.
„Algoritmy zlyhávajú, pretože pomáhajú ľuďom nájsť veľmi nebezpečné materiály,“ dodáva Maliková.
Automatizovaný systém vyrobil nepríjemnosti aj internetovému predajcovi Amazon. Ak ste si napríklad zakúpili chemikáliu využívanú v potravinárstve, medzi odporúčaniami na základe toho, čo si k tomuto tovaru kúpili ostatní zákazníci, boli ďalšie predmety potrebné na výrobu výbušnín.