VIEDEŇ, BRATISLAVA. Helikoptéry, stovky policajtov a skandovanie hesiel ako "preč s nacistami". Tak vyzeral prvý deň novej rakúskej vlády.
Pred budovou parlamentu sa zhromaždili študenti aj ľavicové a antifašistické skupiny. Najbližšie štyri roky budú totiž s ľudovcami (ÖVP) vládnuť aj pravicoví populisti zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).
Keď boli naposledy slobodní vo vláde, Európska únia rozbehla proti Rakúsku článok č. 7, ktorý mohol obmedziť jeho hlasovacie práva v Únii. FPÖ však vtedy bola otvorene extrémistickou stranou vedenou Jörgom Haiderom, ktorý mal niekoľko pozitívnych vyjadrení aj k nacistickému Nemecku.

Analytici dnes hovoria, že FPÖ je umiernenejšia ako v minulosti, no niektorí ju stále označujú za krajnú pravicu.
Napriek tomu, že FPÖ bude ovládať kľúčové ministerstvá, najmladší európsky líder Sebastian Kurz sľubuje, že jeho vláda bude proeurópska. Chce tiež viac chrániť hranice, ale aj znižovať byrokraciu.
Otázne je, či FPÖ zostane pri umiernenejšej politike a či Kurzovi neuškodí neskúsenosť jeho ministrov.
1. Stop imigrantom
Rakúsko sa v čase migračnej krízy stalo jednou z hlavných tranzitných krajín – počas niektorých dní do krajiny prišli ilegálne tisíce ľudí, mnohí smerovali do Nemecka. O azyl tu požiadalo vyše 90-tisíc utečencov.
Už v priebehu tohto roka niektoré rakúske spolkové krajiny obmedzili pre nových imigrantov sociálne dávky. Chceli zabrániť tomu, aby migranti do krajiny prichádzali práve pre štedré dávky. Zaviesť podobné pravidlá pre celé Rakúsko chce aj nový kancelár za ľudovcov (ÖVP) Kurz.
Ministerstvo vnútra však bude v rukách slobodných. Budúci minister Herbert Kickl pritom na začiatku svojej kariéry písal prejavy pre Jörga Haidera.
Kurzova vláda bude viesť tvrdý boj proti politickému islamu, ktorý sa šíri v niektorých mešitách. Brániť chce aj hranice – či to však bude znamenať kontroly napríklad aj v smere zo Slovenska, je zatiaľ otázne.
2. S Úniou, ale rozumne
Keď v roku 1994 Rakúsko vstupovalo do Európskej únie, slobodní boli proti. Neschvaľovali ani zavedenie eura, ale pre svoje postoje nenašli dostatočnú podporu a postupne sa ich vzdali.
“Program ukazuje jednoznačnú snahu vyhnúť sa akýmkoľvek veľkým turbulenciám doma aj v zahraničí.
„
Naďalej ostávajú euroskeptickou stranou, odmietajú ďalšiu federalizáciu Únie, rozdeľovanie žiadateľov o azyl podľa kvót a presadzujú väčšiu váhu členských štátov pri rozhodovaní. Otvorene s protieurópskou politikou neprichádzajú, aj keď sa stretávajú s krajne pravicovými stranami ako francúzsky Národný front či s protiislamskou Alternatívou pre Nemecko.
Európski partneri sa však stále obávajú toho, že Rakúsko môže napríklad obmedziť prechod vojsk a techniky NATO cez svoje územie, najmä keď aj ministerstvo obrany bude ovládať FPŐ.