SME

Saakašvili odmietol vypovedať, čaká, kým ho predvolajú

Bývalý gruzínsky prezident tvrdí, že proces s ním je politicky motivovaný.

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili (v strede) cez víkend protestoval spolu so svojimi stúpencami proti ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi.Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili (v strede) cez víkend protestoval spolu so svojimi stúpencami proti ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. (Zdroj: SITA/AP)

KYJEV. Bývalý gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Michail Saakašvili sa v pondelok na predvolanie dostavil na ukrajinskú generálnu prokuratúru. Vypovedať však odmietol s tým, že výpoveď poskytne jedine ukrajinskej tajnej službe SBU.

Saakašvili mal v pondelok na prokuratúre vypovedať ako podozrivý z podporovania členov zločineckých zoskupení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa agentúry RIA Novosti Saakašvili prišiel do budovy prokuratúry, ale po krátkom vystúpení pred novinármi vo vestibule odišiel.

Prečítajte si tiež: Saakašviliho stúpenci protestovali v Kyjeve, žiadali odstúpenie Porošenka Čítajte 

Saakašvili vyhlásil, že generálny prokurátor Jurij Lucenko sa snaží urobiť z jeho prípadu "kauzu s čisto politickými motívmi". Upozornil však v tejto súvislosti, že v takom prípade by už jeho kauza nemala byť v kompetencii prokuratúry.

SkryťVypnúť reklamu

Saakašvili dodal, že ak ho "dnes (v pondelok) na výsluch predvolá SBU, jednoznačne" sa naň dostaví. "Ale nebudem dávať Jurijovi Lucenkovi možnosť, aby zabodoval pred bossom (prezidentom Petrom Porošenkom)," deklaroval Saakašvili podľa televízie 112 Ukrajina, ktorá jeho slová odvysielala v priamom prenose.

Vyšetrovateľ spomínanej kauzy na generálnej prokuratúre podľa RIA Novosti avizoval, že Saakašviliho opäť predvolá na výsluch. Ak sa nedostaví ani na druhý termín, prokuratúra bude konať v súlade so zákonom, varoval vyšetrovateľ Olexandr Hovoruščak.

Saakašviliho zadržali v Kyjeve 8. decembra. Je podozrivý z pomoci členom zločineckých organizácií a zatajovania ich trestnej činnosti.

Ukrajinská generálna prokuratúra 49-ročného Saakašviliho podozrieva, že sa sprisahal s ukrajinským podnikateľom s väzbami na Rusko s cieľom zosadiť ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Saakašvili všetky obvinenia odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý pondelok súd v Kyjeve zamietol žiadosť generálnej prokuratúry o umiestnenie Saakašviliho - v súčasnosti lídra opozície na Ukrajine - do domáceho väzenia.

Ukrajina

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 112
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 925
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 506
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 316
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 066
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 569
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 184
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 854
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

USA uvalili sankcie v čase rozhovorov o jadrovom programe Teheránu.


TASR
Ilustračné foto.

Prokurátora zadržali v októbri.


TASR 1
Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu