VIEDEŇ, BRATISLAVA. Samra Kesinovičová mala sedemnásť rokov, keď v apríli 2014 aj so svojou kamarátkou Sabinou ušli rodičom z Viedne a vydali sa do Sýrie, „slúžiť a zomrieť za Alaha“.
Dve rakúske tínedžerky sa stali tvárou džihádistických neviest teroristickej organizácie Islamský štát. Po pár mesiacoch sa však objavili správy, že dievčatá žijúce v Rakke sú tehotné a chcú sa domov rýchlo vrátiť. Aj keď Sabina to neskôr poprela, ani jedna z nich sa už do Rakúska nevrátila – Samru podľa rakúskych médií teroristi ubili k smrti.

Dievčatá sa nezradikalizovali len vďaka internetu, ale aj v miestnej mešite. Rakúsko dnes investuje viac peňazí aj času do boja proti radikalizácii. Otázne je, či sa situácia s pádom Islamského štátu zmenila.
Brána na Blízky východ
Rakúska metropola začala v posledných rokoch priťahovať tých, ktorí sa chceli pridať k islamistom na Blízkom východe. „Konflikt v Sýrii priťahuje zahraničných bojovníkov z celej Európy do Rakúska. Cesta do Sýrie je jednoduchá a bezpečná,“ skonštatovala v roku 2014 štátna agentúra BAT, ktorá bojuje proti terorizmu. Denník Der Standard preto Viedeň označil za „centrum globálneho džihádu“.
Džihádistická scéna vo Viedni pritom nie je taká silná ako v niektorých mestách západnej Európy.