MOSKVA, BRATISLAVA. Prechádzajú cez ne denne finančné transakcie v hodnote desať biliónov dolárov aj takmer 97 percent celosvetovej komunikácie.
Podmorské káble spájajúce Európu a Spojené štáty však môžu byť ohrozené. Tvrdí to šéf britských ozbrojených zložiek sir Stuart Peach.
Americké tajné služby podľa správy think tanku Policy Exchange upozorňujú na agresívne operácie ruských ponoriek v blízkosti atlantických káblov.
“Prerušenie káblov by malo okamžité a katastrofické dôsledky na medzinárodný obchod a internet.
„
„Je tu nové riziko pre našu prosperitu a spôsob života, pre káble, ktoré križujú morské dno a ktorých prerušenie by malo okamžité a katastrofické dôsledky na medzinárodný obchod a internet,“ povedal Peach podľa denníka Financial Times.
Situácia ako na Kryme
Obavy z toho, že jednoduchým prerušením káblov je možné ochromiť spoluprácu väčšiny štátov NATO pramenia z toho, že podobný prípad už nastal na Ukrajine. Keď Rusko anektovalo Krym, jednou z prvých vecí bolo práve prerušenie káblov s Ukrajinou.
Odborníci sa zhodujú, že podmorské káble sú len veľmi slabo chránené. Ich poloha sa dá jednoducho nájsť a ani na miestach, kde vychádzajú na povrch, nemajú žiadnu špeciálnu ochranu.
Spoločnosť SWIFT dnes podľa magazínu Forbes využíva podmorské káble na prenos finančných dát medzi viac ako 8300 bankami v 195 krajinách. Aj krátkodobý výpadok by bol pre svetovú ekonomiku katastrofou.
Hľadajú citlivé miesta
„Mali by sme sa pripraviť na zvýšenú námornú hybridnú aktivitu nielen z Ruska, ale aj z Číny a Iránu,“ hovorí v úvode správy bývalý veliteľ NATO James Stavridis.

Obavy z prípadného porušenia kábla vznikli už v roku 2015. Denník New York Times vtedy informoval, že o žiadnych porušeniach zatiaľ nie sú informácie.
Pentagon však už vtedy tvrdil, že ruské ponorky vo veľkej hĺbke hľadajú citlivé miesta káblu. V podobných podmienkach by bolo chybu nájsť a opraviť zložité.
Spojené štáty pritom tiež disponujú ponorkou, ktorá dokáže napichnúť podmorské káble a čítať dáta, ktoré cez ne prechádzajú.