BRUSEL. Rokovania o odchode Veľkej Británie sa posúvajú do druhej fázy, rozhodli lídri členských štátov Únie na summite v Bruseli. Pre médiá to uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorého citoval portál BBC.
Premiéri a prezidenti 27 členských krajín EÚ dospeli k záveru, že Londýn v rámci prvej fázy rokovaní o brexite urobil "dostatočný pokrok".
Na posun bolo treba dohodnúť tri hlavné priority európskych štátov: práva občanov Únie v Británii po brexite, finančné vyrovnanie za britské záväzky v minulosti a budúci režim na hranici medzi Írskom a Severným Írskom.
Loading
...
Oslabená premiérka
"Lídri EÚ sa zhodli na prechode do druhej fázy brexitových rokovaní," napísal na twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý zároveň zagratuloval britskej premiérke Therese Mayovej. Tá sa na piatkových rozhovoroch lídrov EÚ už nezúčastňuje.
Lídri členských štátov teda odobrili dohodu o troch otázkach, ktorá sa po komplikáciách zrodila pred týždňom.

Únie už požiadala Spojené kráľovstvo, aby v nadchádzajúcich týždňoch objasnilo, aký vzťah chce mať s Úniou po jej opustení koncom marca 2019.
Ani britská vláda totiž nie je vo všetkých otázkach jednotná, nehovoriac už o parlamente.
Ukázalo sa to v stredu, keď poslanci britského parlamentu vďaka jedenástim rebelom spomedzi Mayovej konzervatívcov prijali pozmeňujúci návrh, na základe ktorého budú môcť hlasovať o konečnej podobe dohody o brexite.
Dramaticky ťažké
Tusk vyhlásil, že dokončiť rokovania o brexite načas bude "dramaticky ťažké" a dokonca "náročnejšie" ako bola prvá fáza rokovaní.
Na otázku, či je stále realistický termín marec 2019 pre odchod Británie po celkovej dohode, Tusk uviedol, že "je to stále reálne a samozrejme dramaticky ťažké".
“Urobili sme dobrý krok vpred.
„
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyjadril očakávanie, že budúci rok v marci sa začnú "skutočné rokovania" druhej fázy rozhovorov o brexite.
Aj nemecká kancelárka Angela Merkelová vyslovila názor, že politikov čaká ešte množstvo náročnej práce. "Urobili sme dobrý krok vpred. Druhá fáza sa môže začať, ale v porovnaní s tým, čo bolo doteraz, nás čaká ešte ťažšia práca".
Dodala, že 27 krajín EÚ spolupracovalo a "úžasne" si zachovalo pri doterajších rokovaniach o brexite jednotu, a vyjadrila nádej, že tak to bude aj naďalej.
Taktiež francúzsky prezident Emmanuel Macron ocenil jednotu dvadsaťsedmičky a uviedol, že pri nadchádzajúcich rokovaniach nedôjde k žiadnym bilaterálnym diskusiám s Britániou.
Fico má radosť
Aj slovenský premiér Robert Fico je rád, že sa rokovania posunuli do druhej fázy.
"Bolo správne, že sme ako Slovensko komunikovali potrebu ochrany občanov EÚ, ktorí žijú, pracujú a študujú v Spojenom kráľovstve. Teraz im môžeme povedať, že zostane zachovaný ich status quo a budú garantované ich práva, ktoré nadobudli ako občania EÚ, vrátane práv pre ich rodinných príslušníkov," opísal situáciu.

Fico ocenil, že v otázke finančného vyrovnania sa spresnilo, že do brexitu žiaden členský štát nebude ani platiť viac, ani nedostane menej a Británia si bude ctiť všetky záväzky, ktoré jej vznikli z členstva v Únii. V praxi to znamená, že nebude ohrozené financovanie rôznych projektov z európskych fondov.
Premiér skonštatoval, že je vhodné odcitovať slová vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera, že EÚ sa podarilo odohrať hru, keď "sme zabránili Britom vybrať si čerešničky na torte".
"EÚ v podobe 27 krajín je dostatočne silná na to, aby sa nestalo, že ten, kto sa rozhodne odísť z EÚ, bude mať silnejšie postavenie, aké mal ako členský štát," zdôraznil Fico.
Najzásadnejším bodom poslednej tohtoročnej schôdzky prezidentov a premiérov EÚ formálne schválenie posilnenej štrukturovanej spolupráce v oblasti obrany – PESCO.
Fica teší, že na zozname prvých sedemnástich projektov je aj slovenský projekt nepriamej palebnej podpory, ktorého cieľom je vytvoriť spoločnú mobilizovanú delostreleckú platformu s ďalekým dostrelom.