BRUSEL, ŠTRASBURG. Členské štáty Európskej únie musia užšie spolupracovať s Europolom, Interpolom a IT sektorom v snahe zefektívniť boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí.
Vyplýva to z uznesenia, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament (EP).
Na pleciach vnútroštátnych orgánov
Poslanci v nelegislatívnom dokumente zhodnotili to, ako členské štáty uplatňujú smernicu z roku 2011 o boji proti sexuálnemu zneužívaniu a vykorisťovaniu detí, a vyzvali na užšiu spoluprácu s nadnárodnými policajnými agentúrami, IT sektorom a tretími krajinami.
Podľa ich návrhu musí byť materiál zobrazujúci sexuálne zneužívanie detí z webových stránok urýchlene odstraňovaný, a ak to nie je možné, prístup k takýmto webovým stránkam musí byť pre užívateľov internetu zablokovaný.
Je na pleciach vnútroštátnych orgánov, aby urýchlili rozpoznanie nelegálneho obsahu, jeho odstránenie či zablokovanie.
Čierny zoznam webov
Parlament podporil zriaďovanie čiernych zoznamov webových portálov, ktoré obsahujú materiál zobrazujúci sexuálne zneužívanie detí, pričom vnútroštátne zoznamy by mali byť sprístupnené poskytovateľom internetových služieb, ale aj orgánom ostatných členských štátov, Europolu a Interpolu.

Podľa europoslancov by členské štáty mali na boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí vyčleniť dostatočné finančné a ľudské zdroje pre orgány činné v trestnom konaní.
Ich výzva sa týka aj posilnenia cezhraničnej výmeny informácií a modernizácie digitálnych vyšetrovacích techník.
Parlament vyjadril znepokojenie nad hrozbami a rizikami, ktorým sú deti vystavené v online prostredí, a to najmä v súvislosti s cieleným vyhľadávaním maloletých osôb a získavaním si ich dôvery s cieľom neskoršieho zneužitia (grooming).
Poslanci preto vyzvali všetky členské štáty, aby postavili grooming, online prenasledovanie (stalking) a zvádzanie detí cez internet mimo zákon. A požadujú aj prijatie opatrení zameraných na boj proti novým formám internetovej trestnej činnosti, ako sú porno z pomsty či sexuálne vydieranie.
Mali by sa informovať navzájom
Do tohto kontextu zákonodarcovia EÚ zaradili tiež agendu migrujúcich detí, ktoré sú obzvlášť zraniteľné voči zneužívaniu, obchodovaniu a sexuálnemu vykorisťovaniu.
V prijatom uznesení vyzvali členské štáty, aby posilnili policajnú a justičnú spoluprácu a urýchlili vzájomnú výmenu informácií s cieľom vypátrať nezvestných detských migrantov.

V rámci komplexného prístupu k tejto politike EP vyzval členské štáty, aby do svojich právnych predpisov zaviedli aj povinné previerky osôb uchádzajúcich sa o prácu či dobrovoľnícku činnosť s prístupom k deťom a aby si systematicky vymieňali informácie o osobách, ktorí pre deti predstavujú riziko.
Krajiny by sa mali navzájom informovať aj o páchateľoch sexuálnych trestných činov na deťoch a zabrániť im v presune z jedného členského štátu do druhého.
Uznesenie upozornilo na to, že väčšina prípadov zahŕňajúcich sexuálne zneužívanie a sexuálne vykorisťovanie detí nie sú orgánom činným v trestnom konaní nahlásené. EP vidí nápravu situácie v zriadení alebo posilnení detských liniek pomoci. Tie by mali deťom nepretržite, diskrétne a bezplatne poskytovať pomoc a podporu.
Europoslanci zároveň vyzvali členské štáty na úpravu ich vnútroštátnej legislatívy tak, aby premlčacie lehoty, v rámci ktorých možno sexuálne trestné činy nahlasovať a trestne stíhať, začali plynúť až po dosiahnutí plnoletosti detskej obete. To má zvýšiť pravdepodobnosť, že páchateľ trestného činu bude potrestaný.