BRUSEL. Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli vyzval európske krajiny na prekonanie deliacich čiar, ktoré existujú medzi západnou a východnou Európou v otázke migrácie, a tiež na zmazanie rozdielov medzi severom a juhom ohľadom budúcnosti eurozóny.
Tusk po príchode na summit novinárom pripomenul, že Európska rada sa vo štvrtok a v piatok bude zaoberať aj nedostatkom jednoty, ktorá je "viditeľná" tak v otázke migrácie, ako aj pri riešení hospodárskej a menovej politiky.
Západ vs. východ aj sever proti juhu
"Čo sa týka hospodárskej a menovej únie, rozdelenie, prepáčte mi to geografické zjednodušenie, je medzi severom a juhom, a v prípade migrácie medzi východom a západom," opísal situáciu Tusk.

Dodal, že takéto rozdelenie je sprevádzané emóciami, ktoré sťažujú snahy o nájdenie spoločnej reči a racionálnych argumentov pri debatách. "Jednota nám chýba viac ako inokedy," skonštatoval.
Slovensko v rámci debát o migrácii na summite EÚ podporí názor predsedu Európskej rady Donalda Tuska. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico pred začatím dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.
Premiér upozornil, že lídrov čaká náročná diskusia o migrácii, najmä po tom, ako nie všetky členské krajiny Únie našli pochopenie pre utorňajšie vyhlásenie predsedu Európskej rady Donalda Tuska, že systém povinných kvót pre utečencov je neúčinný.
Fico opäť odmietol kvóty
Podľa Fica Tusk presne pomenoval to, čo je pravda, že kvóty sú naozaj neefektívne. "Chcem varovať, a poviem to aj dnes, že nerobme podobné chyby do budúcnosti," povedal Fico. A dodal, že podobne dopadlo aj rozhodnutie o premiestnení agentúr EMA a EBA z Londýna, keď sa nové členské krajiny nedočkali ani naplnenia nastavených kritérií, ani spravodlivejšieho delenia medzi staršie a nové členské štáty, lebo obe dôležité agentúry sa ocitli na Západe "u tých najväčších a najsilnejších".
Témou migrácie sa budú lídri EÚ zaoberať počas štvrtkovej pracovnej večere. Tusk v utorok, dva dni pred summitom, rozvíril hladinu názorov, keď verejne upozornil, že Únia by mala upustiť od mechanizmu povinných kvót pre utečencov. Európska komisia následne jeho výzvu rázne odmietla.
Na nejednotnosť členských krajín v otázke migrácie upozornila po príchode do Bruselu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zdôraznila, že krajiny EÚ nemôžu prejavovať len "selektívnu solidaritu", pokiaľ ide o zaobchádzanie s migrantmi.
"Potrebujeme solidaritu nielen pri regulácii a riadení migrácie na vonkajších hraniciach. To je dobré a dôležité, ale potrebujeme aj vnútornú solidaritu. Podľa môjho názoru nemôže existovať selektívna solidarita medzi členmi Európskej únie," uviedla kancelárka.