Loading
...
WASHINGTON. Najnovší ostrov sveta, ktorý vznikol pred tromi rokmi pri erupcii podmorskej sopky v odľahlej časti Tichého oceánu, môže pomôcť vysvetliť potenciálny vývoj života na Marse.
Podľa agentúry AFP to uviedol americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Vedcov prekvapila stabilita
Ostrov Hunga Tonga-Hung Ha'apai vystúpil na prelome rokov 2014 a 2015 z morského dna 65 kilometrov severozápadne od mesta Nuku'alofa, metropoly súostrovia Tonga.

Vedci pôvodne očakávali, že tento malý kúsok zeme sa v priebehu niekoľkých mesiacov opäť stratí pod morskou hladinou. NASA ale uviedla, že ostrov je odolnejší, než sa predpokladalo.
Ostrov si drží stabilitu vďaka kombinácii teplej morskej vody s popolom po erupcii vulkánu, ktoré spolu vytvorili pevnú sopečnú usadeninu.
Hunga Tonga-Hung Ha'apai je kilometer široký, dva kilometre dlhý a asi 100 metrov vysoký. Je poznačený silnou eróziou, ale vedci teraz predpokladajú, že vydrží nad hladinou oceánu šesť až tridsať rokov.
Ako z minulosti Marsu
Jim Garvin z Goddardovho strediska kozmických letov NASA upozornil, že na Marse je veľa podobných sopečných útvarov, ktoré vyzerajú, že ich v čase svojho vzniku obklopovala voda.
"Podobné ostrovy mohli byť pred dvomi či tromi miliardami rokov aj na Marse, kde preliačiny mohli vypĺňať jazerá alebo malé moria," povedal.
"Vieme, že ak na Zemi prebiehajú podmorské vulkanické procesy, často tiež vznikajú vhodné podmienky na vznik mikrobiálnych spoločenstiev," vyhlásil reportér BBC Jonathan Amos.

"Výskum vznikajúceho života na spomínanom ostrove by mohol expertom pomôcť určiť, kde hľadať prípadné dôkazy života na Marse," konštatoval Garvin.
V pondelok americký prezident Donald Trump vydal nariadenie o príprave novej americkej pilotovanej misie na Mesiac, prvej od roku 1972, a neskôr aj na Mars.
So štúdiami ostrova Hunga Tonga-Hung Ha'apai, ktoré vykonáva NASA, sa tento týždeň oboznámili účastníci schôdze Americkej geofyzikálnej únie v meste New Orleans.
Loading
...