BRUSEL. Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko vo štvrtok v Bruseli potvrdili zámer finančne podporiť snahu Európskej únie zlepšiť ochranu líbyjskej hranice. Štvorica krajín celkom prispeje do únijného fondu pre Afriku zhruba 35 miliónmi eur.
Nový český premiér Andrej Babiš príspevok po rokovaní označil za prejav stratégie, aby sa migrácia riešila mimo Európy.
Opäť odmietli kvóty
Plán potvrdili na dopoludňajšom stretnutí premiérov skupiny V4 s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a talianskym premiérom Paolom Gentilonim. Práve Taliansko únijné snahy v tejto oblasti riadi.

"Predseda talianskej vlády aj predseda komisie to privítali. Potvrdzuje to našu dlhodobú stratégiu, že migráciu nemôžeme riešiť kvótami, ktoré zásadne odmietame," povedal novinárom po rokovaní Babiš.
"Finančná podpora a pripravenosť podieľať sa na realizácii projektu je ďalšou ukážkou presvedčenia krajín V4, že migračný tlak na Európu môže byť efektívne riešený len zaistením ochrany vonkajších hraníc a riešením príčin migrácie," uviedlo terajšie maďarské predsedníctvo stredoeurópskej skupiny.
Každý prispeje rovnako
Slovenský premiér Robert Fico podľa vlastných slov "jednoznačne odmietol", aby sa krajiny V4 o príspevok delili podľa počtu obyvateľov, veľkosti krajiny alebo HDP. Každá tak prispeje rovnako, teda štvrtinou z celkovej sumy. "Dohoda je taká, že štyri krajiny V4 ukážu rovnakú mieru solidarity a každá prispeje rovnakou sumou. Veľmi si vážim, že noví premiéri z Česka i Poľska na tento projekt hneď pristúpili," uviedol.
Fico ocenil, že predseda Európskej rady Donald Tusk nedávno vyhlásil, že kvóty na prerozdeľovanie migrantov sú "nefunkčné". Od Európskej komisie si za tieto slová vyslúžil kritiku.
"Je to svätá pravda, takéto rozhodnutia rozdeľujú EÚ. Budem presadzovať, aby otázky kvót či brexitu boli predmetom konsenzu, nemôžu byť výsledkom väčšinového rozhodnutia," uviedol Fico.
Vyšehradská štvorka ponúkla Taliansku pomoc pri zabezpečení južných hraníc Líbye už pred pár mesiacmi. Chce sa podieľať na výstavbe a ochrane takzvaných hotspotov mimo územia Únie a pri výcviku líbyjskej pobrežnej stráže.