MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin do marcových volieb nepôjde ako stranícky kandidát. Počíta však s podporou politických síl, ktoré majú podobný názor na vývoj v krajine, ako aj so širokou podporou občanov, uviedla agentúra TASS.
Putin to oznámil na svojej pravidelnej veľkej tlačovej konferencii, ktorú organizuje každý rok. Akreditovalo sa na ňu rekordných 1640 novinárov.
Putin: Opozícia nemá program
Vo voľbách je Putin favoritom, podľa prieskumov ho podporuje okolo 80 percent Rusov. Prezident v úvode tlačovky obsiahlo hovoril o úspechoch svojho vládnutia, a potvrdil tak predpovede komentátorov, že vo štvrtok fakticky spustil predvolebnú kampaň.
Pokiaľ ide o program, s ktorým sa mieni uchádzať o priazeň voličov, Putin uviedol, že o tom, "aké by chcel raz vidieť Rusko, hovoril už mnohokrát". Podľa neho Rusko by malo byť "modernou" krajinou s vyváženým politickým systémom, čomu chce - podľa vlastných slov - pomôcť.
Za svoje priority označil modernizáciu ruskej ekonomiky, rozvoj systému zdravotníctva a školstva.
Skutočnosť, že v Rusku nemá silného protikandidáta z radov opozície, Putin objasnil aj "špecifikami" vývoja za posledných desať rokov. Priznal, že v Rusku je "stále veľa problémov", ale poukázal na rast ekonomiky i zlepšenie kvality života v Rusku.

Ruská opozícia podľa neho neponúka konkurencieschopný politický program, ktorý by občanov zaujal. Upozornil pritom, že politické prostredie musí byť konkurenčné, "vyvážený politický systém" sa podľa neho bez politickej súťaže nezaobíde.
Medzi novinármi sa objavila aj Putinova súperka vo voľbách Ksenija Sobčaková, ktorá využila svoj post moderátorky televízie Dožď a akreditovala sa na tlačovú konferenciu tiež, uviedla vo svojom spravodajstve francúzska televízia BFMTV.
Odmietol "preteky v zbrojení"
Putin sa vyjadril aj k obrane. Pripomenul, že Rusko býva obviňované z porušovania kľúčových medzinárodných zmlúv, od žiadnej však podľa neho neodstúpilo. Poukázal ale na konanie USA: tie podľa neho v Rumunsku vytvorili situáciu, ktorú de facto možno označiť za porušenie Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF).
"Ak to pôjde takto ďalej, nič dobré z toho nebude," upozornil Putin.
Pokiaľ ide o výdavky Ruska na obranu, Putin vyhlásil, že krajina sa postará o svoju bezpečnosť bez toho, aby "sme sa dali zatiahnuť do pretekov v zbrojení".
"Výdavky na obranu sú u nás vyrovnané: aby sme zaistili svoju bezpečnosť a nepoškodili našu ekonomiku ani sociálnu sféru," vyhlásil Putin. Informoval, že Rusko vynakladá na obranu v prepočte 46 miliárd dolárov. Pre porovnanie uviedol, že v Spojených štátoch to na budúci rok bude 700 miliárd dolárov.
Posledná Putinova tlačovka
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa agentúry RIA Novosti spresnil, že na tlačovú konferenciu sa akreditovalo aj mnoho amerických novinárov. Zdôraznil, že zákon o tzv. zahraničných agentoch nijako nezabráni tomu, aby vykonávali svoju prácu.
Prax usporadúvať veľké hodnotiace tlačové konferencie Putin zaviedol v roku 2001 v čase svojho prvého pôsobenia na poste hlavy štátu. Rekordnou, pokiaľ ide o trvanie, sa stala tlačovka z roku 2008, keď Putin na otázky novinárov odpovedal štyri hodiny a 40 minút, pričom zodpovedal 106 otázok.
Štvrtková tlačová konferencia je Putinovou poslednou v rámci tohto funkčného obdobia.
Ruské prezidentské voľby sa uskutočnia 18. marca budúceho roku, pričom kandidovať bude aj Putin. Svoj zámer uchádzať sa znova o hlasy ruských voličov oznámil 6. decembra počas návštevy v Nižnom Novgorode.
Pozrite si Putinovu tlačovku