BRATISLAVA. Keď prvého mája 2004 prechádzali cez hraničný priechod Jarovce – Kittsee, mnohí sa ešte neisto pýtali: „Stačia nám aj občianske preukazy?“
Stačili, Slovenská republika pár hodín pred tým vstúpila do Európskej únie a zavŕšila tým svoju európsku integráciu.
SME 30 rokov Slovenska
Tento text je súčasťou projektu SME 30 rokov Slovenska. Všetky texty o míľnikoch slovenskej histórie nájdete v tomto rozcestníku, alebo si môžete otvoriť interaktívnu verziu: SME 30 rokov Slovenska.
Denník SME vtedy oslovil aj 61-ročného Hainburčana Karla Kubiceka. Otvorených hraníc, ktoré stále celkom otvorené neboli, keďže do Schengenu Slovensko vstúpilo až v roku 2007, sa neobával.
Veľké zmeny už neprišli
Najväčšie zmeny ospalé mestečko, v ktorom v súčasnosti už žijú stovky, možno tisíce slovenských občanov, zažilo po páde železnej opony, keď si muselo zvykať na to, že sa ocitlo na jednom z hlavných ťahov. „Ľudia z Východu tu už aj teraz pracujú,“ poznamenal Kubicek, aj keď v Rakúsku potrebovali pre výnimku slovenskí zamestnanci pracovné povolenie až do roku 2011.
Európa sa už nedelí na Východ a Západ, hlásal po vstupe do Únie denník SME na titulke. Na prvú stranu novín sa dostala aj menšia správa o tom, že pre zrušenie ciel zlacneli francúzske vína o tridsať percent. Prvé výhody tak Slováci pocítili hneď v úvodných hodinách.