MOSKVA, BRATISLAVA. Najskôr stihol ruský prezident Putin po boku sýrskeho prezidenta Bašára Asada vyhlásiť víťazstvo nad Islamským štátom v Sýrii.
O pár hodín neskôr egyptskému prezidentovi as-Sísímu prisľúbil obnovenie letov z Ruska do Egypta a deň zakončil obchodnými dohodami s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare.
Pondelkový diplomatický výlet ruského prezidenta pritom prebehol v čase, keď americká diplomacia doma riešila roztržky s ostatnými arabskými štátmi - pre Trumpovo uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela.

Putinovi sa podarilo ukázať, že na Blízkom východe má dostatok spojencov a že vojenské zapojenie Ruska v Sýrii nielen ukončilo ruskú izoláciu, ale spravilo z Rusov dominantného hráča v regióne.
Aspoň na prvý pohľad.
Recept na katastrofu
Pred dvoma rokmi mnohí analytici pre Rusko predpovedali v Sýrii fiasko. Tvrdili, že vojenská intervencia len viac skomplikuje občiansku vojnu, že Rusko v čase finančnej krízy nedokáže obhájiť financovanie konfliktu pred občanmi a že Putin bude musieť vysvetľovať obete medzi svojimi vojakmi.
Aj vtedajší americký prezident Barack Obama v októbri 2015 povedal, že ruská stratégia v Sýrii je „receptom na katastrofu“.