BRUSEL, BUDAPEŠŤ. Postoj Benátskej komisie k spornému ukrajinskému školskému zákonu je úplne jednoznačný: Kyjev musí splniť očakávania Európskej únie i Benátskej komisie, ak to s euroatlantickými integračnými snahami myslí vážne.
Podľa agentúry MTI to povedal v pondelok v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
Nepodporia medzinárodné snahy

Šéf maďarskej diplomacie zopakoval, že maďarská vláda očakáva od ukrajinskej vlády, že nebude obmedzovať už existujúce práva národnostných menšín, že bude s menšinami rokovať a že splní všetky odporúčania Benátskej komisie.
"Maďarsko nemôže podporiť snahy Ukrajiny na medzinárodnej scéne dovtedy, kým nedôjde v tejto oblasti k zmene," zdôraznil Szijjártó.
Susedia Ukrajiny majú právo kritizovať tamojší sporný školský zákon, ktorý výrazne okliešťuje práva národnostných menšín na výučbu v materinskom jazyku.
S odvolaním sa na vyhlásenie expertov z Rady Európy o tom v piatok (8.12.) informovala agentúra Reuters.
Len v ukrajinčine
Ukrajina má veľkú ruskú, maďarskú a rumunskú národnostnú menšinu. Schválenie kontroverznej školskej legislatívy z 5. septembra pobúrilo najmä Maďarsko, ktoré pohrozilo Ukrajine tým, že zablokuje snahy Kyjeva o integráciu do EÚ.
Ukrajina po ostrej kritike zo zahraničia zaslala túto spornú časť zákona na expertízu Benátskej komisii. Ide o renomovaný poradný orgán, ktorého rozhodnutia sa členské štáty Rady Európy zaväzujú rešpektovať.
Nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý prezident Petro Porošenko podpísal 26. septembra, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.
Ide najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine.