Tchaj-pej 13. januára (TASR) - Traja dobrodruhovia z Taiwanu, ktorí sa vydali po stope mongolského dobyvateľa z 13. storočia Džingischána sa dnes vrátili do vlasti.
Tím vyrazil 27. apríla 2000 z ostrova v Juhočínskom mori ako šesťčlenný. Po ceste jeden cestovateľ "odpadol" kvôli problémom s vízami a ďalší dvaja sa vzdali zo zdravotných dôvodov.
Zvyšná trojica, dvaja muži a jedna žena, prekonala prevažne pešo 9000 kilometrov. Občas sa odviezli na koňoch, somárikoch alebo ťavách.
Precestovali Mongolsko, Čínu, Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan, Turkménsko, Irán, Azerbajdžan, Gruzínsko, Rusko a Ukrajinu.
Zámerom expedície bolo pripomenúť si Džingischána a inšpirovať mladých ľudí pri prekonávaní životných ťažkostí.
Džingischán (1167-1227), pôvodným menom Temudžin je jedným z najslávnejších vojvodcov v dejinách. Zjednotením kočovných kmeňov vytvoril Mongolsko a jeho ríša po úspešných výbojoch siahala od Číny až k brehom Jadranského mora v Európe.
Ďalšou cestovateľskou "lahôdkou" taiwanskej Spoločnosti pre extrémne výskumy, ktorá dobrodružnú expedíciu na počesť Džingischána zorganizovala, bude "zrekonštruovať" cestu slávneho čínskeho námorníka z 15. storočia Čenga Che.
Sedemčlennú expedíciu, ktorá potrvá dva roky bude taiwanská spoločnosť vyberať aj z radov cudzincov. Drevený čln opustí územie Číny v roku 2005 smerom do juhovýchodnej Ázie, Arábie a k východnému pobrežiu Afriky.
Čeng Che otvoril pre Číňanov morské obchodné cesty a nadviazal diplomatické kontakty so všetkými 35 krajinami, ktoré na svojich cestách navštívil.