Obávate sa brexitu?
Adam Marshall
Adam Marshall je na čele Britskej obchodnej komory, ktorá zastrešuje 75-tisíc britských firiem zamestnávajúcich šesť miliónov ľudí.
„Podnikatelia nám hovoria, že majú obavy. Firmy nemajú rady neistotu. Hlavné je, aby sa našlo pragmatické riešenie a mohli sme ďalej obchodovať. To hovoríme britskej vláde aj ľuďom z Európskej únie.“
Niektoré plány vlády už poznáme, napríklad, že Británia odchádza zo spoločného trhu aj z colnej únie. Ako vnímate tieto kroky?
„V podnikateľskej komunite sú rôzne názory. Veľké firmy sa veľmi obávajú rozhodnutia opustiť jednotný trh, automobilky sa napríklad obávajú odchodu z colnej únie, lebo výrobcovia sú veľmi naviazaní na kontinent. Niektoré menšie spoločnosti sa však tohto neobávajú, pretože vyvážajú do celého sveta, nielen do Európy.“
Aké je percento firiem, ktoré odchod zo spoločného trhu a z colnej únie považujú za dobrý nápad?
„Väčšina našich členov v prieskume uviedla, že by radi mali blízke obchodné vzťahy s európskym trhom, čo sa dá interpretovať rôznymi spôsobmi. Obchodníci zvyčajne neuvažujú o celkových dôsledkoch, o inštitúciách a podobne. Zaujímajú sa najmä o to, aký vplyv to bude mať konkrétne na nich. Vo všeobecnosti teda chcú, aby mohli obchodovať s kontinentom s čo najmenšími prekážkami.“
Ktoré sektory sa boja brexitu najviac?
„Automobilky, výrobcovia lietadiel, finančný sektor, ktorý chce zachovať Londýn ako finančné centrum Európy aj po odchode z Únie. V poľnohospodárstve sa niektorí veľmi boja toho, čo sa stane, keď prestanú dostávať dotácie z Únie. Iní priznávajú, že sami hlasovali za odchod, pretože sa im nepáčia európske regulácie.“
Z rokovaní vychádzajú veľmi zmiešané správy o budúcich vzťahoch. Ako obchodníci v týchto podmienkach plánujú budúcnosť?

„V tomto sa obchodníci rozdeľujú na tri skupiny. Niektorí plánujú veľmi aktívne, často ide o najväčšie spoločnosti. Sledujú všetky možné scenáre a snažia sa zistiť, čo majú urobiť. To je asi tretina obchodníkov. Ďalšia skupina sleduje zmeny, ale zatiaľ sa aktívne neprispôsobuje, pretože by to pohltilo príliš veľa času a zdrojov a zasiahlo by to každodennú prevádzku. A potom je tu skupina podnikateľov, ktorí čakajú, snažia sa držať mimo nekonečných diskusií o brexite, lebo sa boja, že ak by to neustále sledovali, ich biznis by zbankrotoval skôr, ako brexit nastane. Konať budú až vtedy, keď bude výsledok úplne jasný.“
Kedy začnú plánovať?
„Keď sa dozvieme podrobnosti dohody medzi Úniou a Britániou, teda na budúcu jeseň. Teraz je príliš veľa vecí nejasných, aby sa vedeli prispôsobiť.“
Máte predpovede, ako by prípadný odchod bez dohody ovplyvnil ekonomiku?