VIEDEŇ. Problém Ukrajiny je jedinou vážnou prekážkou normalizácie americko-ruských vzťahov, uviedol vo štvrtok americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson.
"Otázka Ukrajiny je tým problémom, ktorý sa stal reálnou prekážkou (pre normalizáciu)," citovala agentúra AP Tillersonovo vyhlásenie vo Viedni, kde sa zúčastnil na ministerskej schôdzke Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Tillerson dodal, že "rozdielne názory medzi nami sú prípustné v iných otázkach, ako je Sýria, ale keď jedna krajina vtrhne na územie druhej, potom je ťažko ignorovať, čo sa deje a dosiahnuť zmierenie".
Vo svojom úvodnom prejave na dvojdňovom zasadnutí 24. Ministerskej rady OBSE Tillerson poukázal na to, že Moskva zasahuje do záležitostí susedných krajín. Uviedol, že Rusko "vyzbrojuje, vedie, cvičí a bojuje po boku protivládnych síl" na Ukrajine.
USA podľa Tillersona "nikdy neakceptujú ruskú okupáciu a pokus o anexiu" Krymu. Sankcie uvalené na Rusko budú platiť, kým Moskva neodovzdá kontrolu nad polostrovom späť Ukrajine. Dodal, že Spojené štáty sa pridajú k Európe pri zachovávaní ďalších sankcií, kým Rusko nestiahne svoje vojenské sily z donbaského regiónu na východe Ukrajiny.
Tillerson vyjadril názor, že ruská agresia na Ukrajine je najväčšou hrozbou pre európsku bezpečnosť. Okrem toho Rusko podľa neho naďalej využíva nástroje hybridnej vojny, ktorými sa snaží mariť prácu európskych inštitúcií, "a toto je tiež veľká prekážka v normalizácii našich vzťahov".
Mal vysvetliť sťahovanie z Tel Avivu
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že požiadal svojho amerického rezortného partnera Rexa Tillersona o vysvetlenie rozhodnutia americkej vlády o presťahovaní veľvyslanectva USA z Tel Avivu do Jeruzalema. Informovala o tom vo štvrtok agentúra RIA Novosti.
"Žiadali sme objasnenie významu rozhodnutí, ktoré sa (v USA) prijali, pokiaľ ide o presun amerického veľvyslanectva v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzalema," uviedol Lavrov vo Viedni, kde sa konala schôdzka ministrov zahraničných vecí členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Lavrov od americkej strany žiadal, aby vysvetlila, aké dôsledky by krok Spojených štátov mohol mať na úsilie vyvíjané v rámci tzv. blízkovýchodného kvarteta medzinárodných sprostredkovateľov.
Ruský minister okrem toho povedal, že Moskva chce upozorniť na obavy, ktoré vyjadrili arabské i moslimské krajiny, Liga arabských štátov či Organizácia islamskej spolupráce v súvislosti s možným ohrozením snáh o urovnanie situácie na Blízkom východe po Trumpovom vyhlásení.
Lavrov dodal, že Rusko a USA sa vo Viedni dohodli, že budú pokračovať v kontaktoch, tentoraz na úrovni expertov, "aby sme (v Moskve) lepšie porozumeli nielen americkému prístupu, ale aj našli spôsob, ako pokračovať v práci v rámci kvarteta" združujúceho Rusko, USA, OSN a EÚ.