BRUSEL. Európska komisia posiela Česko, Poľsko a Maďarsko na súd Európskej únie pre ich odmietanie programu prerozdeľovania žiadateľov o azyl podľa kvót. Novinárom to vo štvrtok povedal prvý podpredseda komisie Frans Timmermans.
Súd môže rozhodnúť o vysokej jednorazovej pokute.
Hrozil nám rovnaký súd
Trojica krajín podľa komisie neplní svoje povinnosti vyplývajúce z programu jednorazového prerozdeľovania žiadateľov o azyl v rámci Európskej únie napriek tomu, že súdny dvor EÚ začiatkom septembra potvrdil jeho platnosť.
Odpovede krajín na stanovisko komisie boli neuspokojivé a štáty nenaznačili, že sa na veci chcú začať podieľať.
"Snažil som sa veľmi presvedčiť tri členské štáty..., aby aspoň trochu preukázali solidaritu," uviedol pred novinármi eurokomisár zodpovedný za migráciu Dimitris Avramopulos.
Dodal, že "bohužiaľ" sa mu to nepodarilo, a vyjadril ľútosť, že exekutíva EÚ musí prikročiť k ďalšiemu kroku, a tým je podanie žaloby na Súdny dvor EÚ.
Slovensku pôvodne hrozil rovnaký súd, na poslednú chvíľu sme však podľa Únie prejavili vôľu podieľať sa na prerozdeľovaní utečencov. Koľko presne utečencov presídlime, Európska komisia zatiaľ nezverejnila.
Mechanizmus solidárneho presídľovania migrantov zaviedla EÚ na základe rozhodnutia väčšiny členských štátov v roku 2015.
Jeho prostredníctvom sa malo zmierniť zaťaženie Grécka a Talianska, ktoré sú vstupnými bránami pre utečencov smerujúcich do EÚ.
Dočasné riešenie
Žaloba Európskej komisie sa týka kvót na 160-tisíc utečencov, ktoré chcela Únia presunúť zo štátov, ktoré boli najmä v roku 2015 najviac zaplavené príchodmi nových utečencov. Teda Grécka a Talianska.
Odvtedy sa počet nových prichádzajúcich migrantov z Blízkeho východu a Afriky spomalil. Tí, ktorí zostali v gréckych či talianskych táboroch, však dodnes žijú v hrozných podmienkach.
Kvóty nemali krízu vyriešiť, malo ísť len o akýsi núdzový plán. Od začiatku ho však kritizovala celá stredná Európa vrátane Slovenska.