SANÁ. Povstaleckí húsíovia rozohnali v stredu v jemenskej metropole Saná demonštráciu, na ktorej desiatky žien žiadali o vydanie tela zavraždeného exprezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Informovala o tom agentúra AP.
Protest pred nemocnicou
Demonštrácia sa uskutočnila pred nemocnicou spravovanou vzbúrencami, kam bolo Sálihovo telo prevezené v pondelok, keď ho na predmestí Saná povstalci zastrelili.
Podľa očitých svedkov demonštrácia za vydanie exprezidentovho tela trvala len necelú hodinu, kým ju húsíovia násilne nerozohnali.
Iránom podporovaní húsíovia zastavili v pondelok na predmestí Saná Sálihovo obrnené vozidlo strelou z ručného protitankového granátometu a následne exprezidenta zastrelili.
Až do minulého týždňa bojovali Sálihovi stúpenci po boku Iránom podporovaných húsíov proti silám súčasného jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího.
Návrh na obrátenie stránky
Dlhotrvajúce politické napätie a spory ohľadom kontroly hlavnej mešity v Saná však minulý týždeň vyvolali medzi oboma stranami ostrý konflikt, ktorý si vyžiadal vyše 120 mŕtvych.
Sálih totiž v sobotu dal vojenskej koalícii pod velením Saudskej Arábie, ktorá podporuje Hádího, návrh na "obrátenie stránky", ak koalícia prestane útočiť na Jemen a ukončí svoju ochromujúcu blokádu krajiny.
Koalícia i Hádího vláda návrh prijali, avšak húsíovia Sáliha obvinili z toho, že zradil ich spojenectvo.
Od marca 2015, keď sa koalícia zapojila do jemenskej občianskej vojny, tu podľa OSN zahynulo viac než 8600 ľudí a takmer 50-tisíc osôb utrpelo zranenia.
Konflikt a blokáda zároveň uvrhli 20,7 milióna Jemenčanov do závažnej humanitárnej krízy vrátane hladomoru a vypuknutia cholery, ktorá od apríla zabila vyše 2200 ľudí.
Sálih bol prvým prezidentom zjednoteného Jemenu v rokoch 1990-2012. Z úradu odišiel pod tlakom protestov, ktoré v Jemene vypukli v rámci takzvanej arabskej jari.
Loading
...