BRUSEL. Severoatlantická aliancia posilní spoluprácu s Gruzínskom, jedným zo svojich najvernejších partnerov na východe.
Uviedol v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rámci dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí Aliancie v Bruseli.
Výmena informácií
Posilnená spolupráca bude najmä prostredníctvom výmeny informácií s gruzínskou pobrežnou strážou v Čiernom mori, aby obe strany úspešnejšie čelili posilnenej vojenskej prítomnosti Ruskej federácii na tomto mori.
"Sme priaznivo naklonení posilneniu spolupráce s pobrežnou hliadkou Gruzínska prostredníctvom výmeny informácií. Čierne more má totiž pre Gruzínsko zvláštny význam - a, samozrejme, aj pre NATO," spresnil Stoltenberg na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala po skončení zasadnutia Rady NATO-Gruzínsko.
Šéf Aliancie dodal, že spojenci vnímajú posilnenú prítomnosť Ruska v oblasti Čierneho mora, ako aj zvýšenú vojenskú aktivitu na Kryme, ktorý Ruská federácia anektovala v roku 2014.
Posilnili prítomnosť v Čiernom mori
NATO sa rozhodlo vo februári tohto roku posilniť námornú prítomnosť v Čiernom mori v rámci svojej politiky zastrašovania a odrádzania.
V praxi to znamená častejšiu rotáciu lodí NATO v Čiernom mori i vyššiu úroveň odbornej prípravy a spoločných cvičení.
Tri z členských krajín NATO - Bulharsko, Rumunsko a Turecko - sú súčasťou čiernomorského regiónu a okrem Ruska, Ukrajiny a Gruzínska majú priamy prístup k moru.
Gruzínsko a Ukrajina, obe partnerské krajiny NATO, sú v konflikte s Ruskom, ktoré obviňujú z podpory a ozbrojovania povstalcov v separatistických regiónoch na svojich územiach.
Obrana voči Rusom
Gruzínsko je kandidátom na členstvo v NATO a dúfa, že lídri aliancie, ktorí už desať rokov hovoria o politike otvorených dverí, poskytnú krajine jasné záruky členstva na budúcoročnom summite NATO v Bruseli.
Stoltenberg informoval o pláne vedúcich predstaviteľov NATO schváliť v júli 2018 na summite v Bruseli rozhodnutie o ďalšom posilnení obrany a stability na Ukrajine v dôsledku ruskej agresie.
Šéf NATO na záver dvojdňového jesenného stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli zdôraznil, že úroveň napätia medzi NATO a Ruskom je "vysoká" a vzájomné "vzťahy sú náročné".
"Konfrontujeme Rusko s jeho agresívnymi krokmi na Ukrajine," vyhlásil Stoltenberg. Dodal však, že "posilňujeme našu kolektívnu obranu, ale zároveň zostávame otvorení dialógu".
Loading
...
Solidarita proti Pchjongjangu
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok uviedol, že NATO má záujem na deeskalácii napätia na Kórejskom polostrove.
O tejto záležitosti v utorok podrobne hovoril minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson aj na stretnutí so šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherinovou a ministrami zahraničných vecí 28 členských krajín EÚ.
"Dá sa hovoriť o historickej globálnej jednote a solidarite proti severokórejskému režimu, ktorý sa správa absolútne nezodpovedne a svedčia o tom aj ostatné skúšky balistických rakiet," konštatoval Korčok.
Ministri zahraničných vecí NATO sa stretli týždeň po tom, ako Pchjongjang 29. novembra uskutočnil najnovšiu skúšku balistickej strely. Podľa severokórejského režimu táto dosiaľ "najsilnejšia" raketa dokáže zasiahnuť akékoľvek miesto na území Spojených štátov.
Aliancia nemá zázračný recept
NATO podľa Korčoka nemá "zázračný recept", ktorým by lídra KĽDR Kim Čong-una donútilo k nejakému normálnemu a racionálnemu správaniu, ale vyjadril nádej, že pomôže uplatňovanie sankcií voči Pchjongjangu, lebo ide o najprísnejšie sankcie v súčasnosti uvalené na nejakú krajinu sveta.
"Nakoniec by sankcie mali severokórejského lídra doviesť k pochopeniu, že možné je iba mierové riešenie," uviedol Korčok. Z pohľadu aliancie, čo zaznelo aj na rokovaniach ministrov, sankcie fungujú.
"To, že sa správa nezodpovedne, ešte neznamená, že môže takouto politikou pokračovať naďalej," povedal Korčok na adresu Kim Čong-una.
Na otázku TASR, či do "svetovej jednoty" proti režimu KĽDR spadajú aj Čína a Rusko, priami susedia tejto krajiny, Korčok zdôraznil, že sú tu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorej kľúčovými členmi sú aj Peking a Moskva a obe krajiny súhlasili s prijatím najprísnejších možných sankcií.
"Aj Čína a Rusko si uvedomujú, že treba prijať riešenie a to jediné riešenie je politické," povedal.