JERUZALEM. Americká administratíva sa naozaj chystá presunúť americké veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema, čím fakticky uzná Jeruzalem za hlavné mesto židovského štátu.
Telefonát s Abbásom
Podľa správy, ktorú vydala palestínska tlačová agentúra WAFA, americký prezident Donald Trump o tom informoval v utorňajšom telefonickom rozhovore už aj palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása.

Ten sa podľa WAFA pokúšal Trumpa pred týmto krokom ešte vystríhať a povedal mu, že ak to Američania naozaj urobia, ohrozia tým bezpečnosť a stabilitu Blízkeho východu, ale aj celého sveta.
Hovorca generálneho tajomníka OSN Stephane Dujarric uviedol, že USA neinformovali vedenie OSN o plánoch presťahovať svoje veľvyslanectvo do Jeruzalema.
Podľa Dujarrica OSN i osobne generálny tajomník António Guterres opakovane varovali pred dôsledkami jednostranných krokov v záležitosti Jeruzalema, pretože by mohli zmariť úsilie o riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu spočívajúce v existencii dvoch štátov.
Červená čiara pre moslimov
Dujarric podľa agentúry AP spresnil, že Jeruzalem bol v OSN vždy považovaný za otázku, ktorá by mala byť vyriešená v rámci priamych rokovaní oboch strán založených na príslušných rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN.

OSN teraz čaká na oficiálne oznámenie od prezidenta Trumpa. Amerického prezidenta varovali aj Turecko, Francúzsko a Nemecko.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil dokonca prerušením diplomatických vzťahov s Izraelom, ak by sa USA odhodlali pre podobný krok. "Pán Trump, Jeruzalem je červenou čiarou pre moslimov," vyhlásil Erdogan na straníckej akcii v Ankare.
Podľa neho by to bolo nielen porušenie medzinárodného práva, ale aj tvrdý úder svedomiu ľudstva. Ak by sa tak predsa len stalo, Erdogan avizoval v priebehu nasledujúcich dní zvolanie summitu Organizácie islamskej spolupráce (OIC) do Istanbulu, kde sa mobilizoval celý islamský svet. Turecko je v súčasnosti predsedníckou krajinou OIC.
Zmena by situáciu zhoršila
Francúzsky prezident Emmanuel Macron po telefonáte s Trumpom podľa vyhlásenia Elyzejského paláca konštatoval, že štatút Jeruzalema by mali stanoviť v rámci mierových rokovaní Izraelčania a Palestínčania.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel vyjadril obavy z "veľmi vážneho vývoja".
Po stretnutí šéfov diplomacií členských krajín EÚ s ministrom zahraničných vecí USA Rexom Tillersonom v Bruseli Gabriel povedal, že celý rad krajín vyjadril obavy, že uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela by situáciu v regióne neupokojilo, ale prispelo k jeho ďalšej eskalácii.
Cieľom by podľa presvedčenia mnohých v Únii malo zostať riešenie konfliktu cestou vzniku dvoch štátov, dodal.
Ešte tento týždeň
Podľa slov šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej sa treba zdržať jednostranných krokov, ktoré by ohrozili obnovenie blízkovýchodných mierových rokovaní. Otázku štatútu Jeruzalema treba vyriešiť cestou rokovaní, zdôraznila.
Nemenovaní americkí predstavitelia uviedli, že Trump by mohol uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela tento týždeň.
Prípadný presun amerického veľvyslanectva v Izraeli do Jeruzalema je mimoriadne citlivou otázkou a všetci predchádzajúci americkí prezidenti sa takémuto kroku vyhýbali.
Hlavné mesto svojho budúceho štátu chcú mať totiž z Jeruzalema Palestínčania, čo by prestalo byť reálne, keby medzinárodné spoločenstvo uznalo Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.
Židovský štát obsadil východný Jeruzalem vo vojne v roku 1967. Medzinárodné spoločenstvo však izraelskú kontrolu nad zabratými územiami neuznáva.
Loading
...