Z Londýna od nášho redaktora Matúša Krčmárika
Aj v Británii sú zvyknutí na to, že niekedy ich politik vycestuje do Bruselu, sporí sa tam s európskymi politikmi a nakoniec sa vráti bez dohody.
„No ísť do Bruselu, dohodnúť sa tam a nakoniec sa sporiť doma, to je veľmi nepríjemné,“ cituje utorňajšie vydanie večerníka Evening Standard Petra Rickettsa, bývalého britského diplomata a súčasného člena Snemovne lordov.

V pondelok totiž rokovanie britskej premiérky Theresy Mayovej so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom dopadlo fiaskom.
Najprv prichádzali informácie, že sa dohodli na posune rozhovorov o brexite smerom k obchodu, no potom šéfka severoírskych unionistov Arlene Fosterová vyhlásila, že dohodu, podľa ktorej by malo mať Severné Írsko rovnaké regulácie ako Únia, čo by zabránilo nutnosti pevných hraníc s Írskom, odmieta.
Vnútorná záležitosť
Bez Fosterovej unionistov nemajú Mayovej konzervatívci v britskom parlamente väčšinu, a tak musela premiérka ustúpiť aj napriek tomu, že severoírska strana má len desiatich poslancov.
Európska únia síce chápe problém ako „vnútornú záležitosť Británie“, no aj niektorí diplomati či politici naznačujú, že sú z tohto postupu frustrovaní.
“Čím menej času budeme mať pre Európskou radou, tým ťažšie bude dohodu predstaviť 27 vládam a získať ich súhlas.
„
Nepáči sa im, že akýkoľvek výsledok rokovaní s Mayovou nemusí byť nakoniec nič platný.
Napríklad írsky premiér Leo Varadkar si posťažoval, že aj keď sa dohodli na znení dohody s britskou vládou, nestačilo to.
„Nie je našou úlohou vybavovať podporu aj u unionistov či konzervatívcov,“ povedal na tlačovej konferencii po krachu pondelňajších rokovaní.
Rozhovory síce budú tento týždeň pokračovať, no lídri členských štátov by mali posun v rokovaniach schváliť už na summite 14. a 15. decembra. Majú teda rozhodovať o dohode, na ktorej naštudovanie nebudú mať ani týždeň.
„Čím menej času budeme mať pred Európskou radou, tým ťažšie bude predstaviť dohodu 27 vládam a získať ich súhlas,“ hovorí pre Guardian nemenovaný európsky diplomat. „Je to však rozhodnutie Britov odísť na poslednú chvíľu a oni budú znášať aj riziká.“