MADRID. Španielsky súd stiahol v utorok zatykač na odvolaného katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta a štyroch členov jeho bývalého kabinetu, ktorí sa zdržiavajú v Belgicku a snažia sa vyhnúť extradícii.
Informovala o tom agentúra AP.
Do vlasti sa nevráti
Puigdemont zostane v Belgicku aj po stiahnutí európskeho zatykača, ktorý naňho i ďalších štyroch bývalých členov jeho vlády vydali španielske úrady.

Uviedol to v utorok Puigdemontov advokát Paul Bekaert, ktorý pre belgický denník L'Echo spresnil, že katalánsky expremiér z Belgicka neodíde, lebo stiahnutý bol len jeden z troch zatykačov.
Po rozhodnutí Najvyššieho súdu naďalej stále platí španielsky i medzinárodný zatykač vydané na Puigdemontovo meno, pripomenul denník L'Echo.
Španielsky denník El País s odvolaním sa na súdne zdroje napísal, že Puigdemonta a jeho spolupracovníkov môžu zatknúť po návrate o Španielska. Práve vzhľadom na tento fakt Puigdemont nie je pripravený opustiť Belgicko a vrátiť sa do svojej vlasti, uviedol jeho advokát.
Podľa sudcu španielskeho Najvyššieho súdu Pabla Llarenu sa individuálne zatykače nevzťahujú na zločiny spáchané v rámci širšej skupiny a prešetrovaní politici preukázali "vôľu vrátiť sa do Španielska" so zámerom zúčastniť sa na katalánskych voľbách.
Utiekli do Belgicka
Podľa sudcu sa individuálne zatykače nevzťahujú na zločiny spáchané v rámci širšej skupiny a prešetrovaní politici preukázali "vôľu vrátiť sa do Španielska" so zámerom zúčastniť sa na katalánskych voľbách.
Pätica uvedených Kataláncov je vyšetrovaná ohľadom buričstva, sprenevery a iných zločinov, ktoré sú v Španielsku trestateľné desiatkami rokov väzby. Európske a medzinárodné zatykače boli na nich vydané 3. novembra.
Politici utiekli do Belgicka pred mesiacom - po jednostrannom vyhlásení katalánskej nezávislosti odhlasovanej v referende, ktoré španielsky najvyšší súd označil za protizákonné, pripomína spravodajský portál stanice BBC.
V pondelok prepustili na kauciu z väzenia neďaleko Madridu šesť katalánskych ministrov. Dvaja ďalší vrátane bývalého katalánskeho viceprezidenta zostávajú stále vo vyšetrovacej väzbe.
Začala sa kampaň

Politické strany v Katalánsku spustili v utorok kampaň pred voľbami do regionálneho parlamentu, ktoré vláda v Madride vypísala na 21. decembra.
Prvé predvolebné zhromaždenia sa konali krátko po polnoci z pondelka na utorok.
Jedno z nich bolo v Barcelone, pričom jeho účastníkom sa prostredníctvom videokonferencie prihovoril Madridom zosadený katalánsky premiér Carles Puigdemont, ktorý je v čele kandidátky strany Spoločne pre Katalánsko (Junts per Catalunya - JUNTSxCAT).
Vo svojom príhovore Puigdemont obvinil Madrid, že "chce využiť všetky možné prekážky, aby sme nemohli robiť kampaň zarovno s ostatnými kandidátmi". Vyhlásil tiež, že voliči "si (vo voľbách) môžu vybrať medzi národom a podriadením sa, medzi katalánskymi inštitúciami a pochybnými existenciami Madridu".
Loading
...
Rozštiepení separatisti
V decembrových regionálnych voľbách v Katalánsku kandiduje 12 z 13 členov zosadenej vlády, pričom Puigdemont a líder Katalánskej strany nezávislosti (ERC) Oriol Junqueras zvádzajú boj o vodcovskú pozíciu v tábore separatistov a v prípade volebného víťazstva majú ambíciu obsadiť post premiéra.
Vo voľbách v roku 2015 proseparatistické strany získali v katalánskom parlamente absolútnu väčšinu kresiel.
Vtedy však o hlasy voličov bojovali spoločnou kandidátkou, do nachádzajúcich volieb ide každá strana osve a v podstate aj bez spoločného programu.
Antonio Barroso z konzultačnej firmy Teneo intelligence uviedol, že vzhľadom na pretrvávajúce nezhody medzi secesionistami ohľadom ich ďalšieho postupu majú ich lídri záujem postaviť kampaň politických strán na krivdách napáchaných Madridom. Ich vlastný politický program je vágny, vyhlásil Barroso.
Vláda chce vrátiť situáciu do normálu
Z najnovšieho prieskumu Centra sociologických štúdií (CIS) vyplýva, že tri separatistické strany by mohli v novom katalánskom parlamente získať 66 alebo 67 z celkovo 135 mandátov. Absolútnu väčšinu v katalánskom parlamente má tá strana, ktorú zastupuje najmenej 68 poslancov.
Spomedzi proseparatistických strán má podľa prieskumov najsilnejšie postavenie republikánska ľavicová ERC, ktorá zrejme zvedie tesný súboj s liberálnou stranou Občania (Ciudadanos).
Občania, ako aj Katalánska socialistická strana (PSC) a v Španielsku vládnuca Ľudová strana (PP) sú proti odštiepeniu sa Katalánska od Španielska a vo voľbách by mali spolu získať 44,3 percenta hlasov, čo im zaručuje 59-60 kresiel.
Vláda v Madride si podľa denníka Le Monde od volieb sľubuje, že situácia v Katalánsku sa vráti do normálu.
Naposledy to 2. decembra uviedol španielsky premiér Mariano Rajoy, keď sa v meste Mataró pri Barcelone zúčastnil na mítingu kandidáta PP. Podľa prieskumov by PP mala vo voľbách v Katalánsku skončiť s historicky najhorším výsledkom.