BRUSEL. Novým predsedom Euroskupiny bude od 13. januára 2018 súčasný minister financií Portugalska Mário Centeno. Minister financií SR Peter Kažimír (Smer) v súťaži nakoniec neuspel.
V prvom kole sa žiadnemu zo štyroch kandidátov nepodarilo získať jasnú väčšinu hlasov 19-členného zoskupenia, uviedla tlačová agentúra DPA. Víťaz musel získať podporu najmenej 10 krajín. Prvé kolo bolo nepriaznivé pre lotyšskú ministerku financií Danu Reizniece-Ozola.
Juncker prvým šéfom euroskupiny
Loading
...
Prvým šéfom euroskupiny (2005-2013) bol Jean-Claude Juncker, ktorého v januári 2013 nahradil holandský socialista Jeroen Dijjselbloem.
Funkčné obdobie Dijsselbloema sa skončí v januári 2018.
Loading
...
Vzdanie sa sa kandidatúry
Kažimír, ktorý sa v pondelok v Bruseli dostal do druhého kola tajného hlasovania o nového predsedu Euroskupiny, uviedol, že po prvom kole sa vzdal svojej kandidatúry a aj s podporou hlasov, ktoré
malo Slovensko, pomohol k výhre Máriovi Centenovi z Portugalska.
Kažimír po skončení procesu hlasovania zablahoželal víťazovi a potvrdil, že sa vo finálnej fáze vzdal v jeho prospech, aby bol splnený cieľ, na ktorom sa dohodli európski socialisti, že túto funkciu by mal prebrať niekto, kto má podobné politické videnie ako končiaci šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.
"Som pripravený s ním spolupracovať. Rešpektujem jeho znalosti a schopnosti. Nebude to mať jednoduché, lebo nás čaká zložitý polrok očakávaných zmien, práca na novej architektúre menovej únie," opísal situáciu Kažimír a dodal, že pomocná ruka "z našej strany" stále platí.
Rátali s nomináciou Padoana
Minister s odkazom na svoju účasť vo voľbách o predsedu Euroskupiny pripomenul, že socialisti prvotne rátali s nomináciou talianskeho ministra financií Piera Carla Padoana, ktorý je šéfom štvorčlennej skupiny socialistov v Euroskupine (Malta, Portugalsko, SR a Taliansko).
Pri Padoanovi bol široký stranícky konsenzus, ten sa však nečakane a na poslednú chvíľu rozhodol prenechať túto pozíciu portugalskému rezortnému kolegovi.
To viedlo Kažimíra k rozhodnutiu tiež sa zapojiť do súťaže, čo by - podľa jeho slov - nerobil, keby nemal šancu a podporu niektorých dôležitých krajín eurozóny. Nakoniec Centeno bez problémov porazil luxemburského liberálneho ministra Pierra Gramegnu aj vďaka podpore SR a jej prívržencov z prvého kola hlasovania.
Možnosť prezentovať Slovensko
Dodal, že rozhodnutie ísť do súťaže o šéfa Euroskupiny vnímal aj ako možnosť prezentovať Slovensko a verí, že sa mu to podarilo.
Najväčšiu politickú skupinu v 19-člennej eurozóne majú európski ľudovci (EPP) - osem ministrov. Tí sa však do súboja nezapojili, lebo ľudovci majú obsadené najvyššie pozície v Európskej komisii, Európskej rade aj v Európskom parlamente.
O funkciu sa mohli uchádzať ministri financií z krajín eurozóny, kde sú pri moci sociálnodemokratické alebo liberálne vlády a vládne koalície.