BERLÍN. Nemci môžu v Bundestagu očakávať slová, frázy a myšlienky, ktoré nepočuli od Tretej ríše. Predpoveď nemeckého analytika Jeffersona Chasea, ktoré povedal pre Deutsche Welle krátko po septembrových parlamentných voľbách, sa začnú napĺňať až teraz.
“V tejto krajine existujú ľudia, ktorí nehovoria Dokážeme to.
„
Nacionalistická, populistická a často aj extrémistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) bude ešte nacionalistickejšia a ešte extrémistickejšia.
Navyše, ak sa konzervatívci z CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej budúci rok dohodnú na koalícii so socialistami Martina Schulza, AfD sa razom stane najväčšou opozičnou stranou.
Dostanú miesta vo výboroch, v niektorých prípadoch im budú aj šéfovať. Ako hlavná opozičná strana budú mať tiež právo prvého vystúpenia k návrhom zákonov.
Umiernení aj radikálni lídri
Cez víkend sa do oficiálneho vedenia strany po dvoch rokoch vracia Alexander Gauland. Muž, ktorý bol jej volebným lídrom a ktorý v minulosti vyhlásil, že nemeckého futbalového reprezentanta s africkými koreňmi Jéroma Boatenga by „nechcel mať za suseda“.

Radikálne krídlo tak bude ešte silnejšie ako predtým, hoci v čele strany bude spolu s ním umiernenejší Jörg Meuthen.
Ani on si však na víkendovom kongrese neodpustil poznámku k utečencom, asi najobľúbenejšej téme AfD v predvolebnej kampani.
„V tejto krajine existujú ľudia, ktorí nehovoria Dokážeme to,“ narážal podľa nemeckých médií Meuthen na dávnejšie Merkelovej slová Wir Schaffen Dass, ktorými v roku 2015 obhajovala prijímanie stoviek tisíc utečencov.
Jeho prejav bol inak plný vágnych slov, možno aj preto mu mnoho nemeckých analytikov dáva nálepku skrytý radikál.
„Vyzretejšia, dospelejšia a chytrejšia AfD,“ znelo jeho nič nehovoriace heslo, s ktorým kandidoval na straníckom sneme.
Nemecké médiá si teraz kladú otázku, koľko „zloby“ môže AfD ako prípadný opozičný líder narobiť v novom Bundestagu.