NEW YORK, BRATISLAVA. Tak vysoko sa ešte osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller nedostal. Pri skúmaní prepojenia kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa na Rusko síce predtým obvinil troch ľudí, no až teraz ide o muža, ktorý priamo pracoval v Bielom dome ako blízky prezidentov poradca.
Generál Michael Flynn, bývalý prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť, v piatok pred súdom priznal, že úmyselne klamal vyšetrovateľom Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Nepravdivo opisoval svoje stretnutia s ruským veľvyslancom.
Flynn pri predošlých výsluchoch poprel, že by koncom vlaňajšieho roka na stretnutí požiadal vtedajšieho ruského veľvyslanca Sergeja Kysľaka požiadal, aby nestupňoval napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom, kým prebieha preberanie moci novým prezidentom Donaldom Trumpom.

Bez oprávnenia
Nespomenul si ani na Kysľakove slová, podľa ktorých Rusi po jeho žiadosti zmiernili svoje postoje. Odchádzajúci prezident Barack Obama totiž v tom období nechal vyhostiť 35 ruských diplomatov, ktorí sa podieľali na hackerských útokoch pred prezidentskými voľbami.
Flynn si pôvodne vo výsluchu pre FBI nespomenul ani na to, že by Rusov žiadal o odloženie rezolúcie OSN, ktorá požadovala ukončenie výstavby izraelských osád na sporných územiach.
Flynn v tom čase podľa zákona nemal právo vystupovať v mene americkej diplomacie. Takéto vystupovanie, ako aj zatajovanie informácií o takýchto kontaktoch, je trestné.
Vyšetrovatelia sa na Flynna zamerali už v januári, keď sa jeho meno objavovalo v odposluchoch pri vyšetrovaní ruského zasahovania do prezidentských volieb. Terčom odpočúvania bol zrejme ruský diplomat. Trumpova vláda priznala, že Kysľak a Flynn spolu hovorili v deň, keď Obama rozhodol o vyhostení diplomatov, no nevyjadrovali sa k obsahu rozhovorov.
Vtedy prebehli aj výsluchy, na ktorých generál klamal.
Michael Flynn (58)
- V armáde pôsobil tri desaťročia, dotiahol to až na generála. O prácu v Obrannej spravodajskej agentúre prišiel v roku 2014 počas vládnutia Baracka Obamu.
- Počas minuloročnej prezidentskej kampane Donalda Trumpa bol jeho hlavným poradcom.
- Tým ostal aj po zvolení. V Bielom dome však nevydržal ani mesiac, odstúpil, keď sa ukázalo, že o svojich kontaktoch s Rusmi klamal viceprezidentovi Mikovi Penceovi.
Flynnovo priznanie a obvinenie za pomerne malé previnenie, akým je nepravdivá výpoveď pre FBI, môže znamenať, že Flynn je ochotný spolupracovať pri ďalšom vyšetrovaní napojenia Trumpovho tímu na Rusko, naznačuje pre Guardian Anne Milgramová, ktorá v minulosti s Muellerom a jeho tímom pracovala.
Flynn totiž nevedel vysvetliť ani platby z ruských a tureckých zdrojov, podľa médií dostal 15 miliónov dolárov, aby pomohol presadiť vydanie tureckého duchovného Fethulláha Gülena. Toho režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana obviňuje z organizácie pokusu o štátny prevrat.
Flynna údajne vyšetrovali aj za organizáciu únosu. Mohli by ho teda obviniť aj z oveľa vážnejších zločinov ako je krivá výpoveď.
Flynn v Bielom dome skončil necelý mesiac po Trumpovej inaugurácii, keď sa ukázalo, že o stretnutiach s Rusmi klamal aj viceprezidentovi Mikovi Penceovi. „Nechtiac som budúcemu viceprezidentovi a iným ľuďom poskytol nekompletné informácie o svojich telefonátoch s ruským veľvyslancom,“ napísal Flynn v abdikačnom liste.
Zastav vyšetrovanie
Generál Flynn bol jedným z najlojálnejších členov Trumpovho tímu, pomáhal mu počas kampane a ako poradcu pre bezpečnosť si ho prezident vybral hneď po svojom minuloročnom zvolení.
Keď ešte počas kampane dostával Trump informácie od tajných služieb, v miestnosti s ním vždy sedel aj Flynn. „Je desivé, že tento muž bol poradcom prezidenta pre národnú bezpečnosť,“ reagoval na obvinenie Tim Kaine, neúspešný demokratický kandidát na viceprezidenta spred roka.
Vyšetrovanie prepojenia Flynna na Rusov zrejme primälo Donalda Trumpa, aby odvolal šéfa FBI James Comeyho. Ten pred senátnym výborom svedčil, že Trump ho po Flynnovom odchode žiadal, aby zastavil vyšetrovanie vtedy už bývalého poradcu.
„Dúfam, že vám je už jasné, že toto máte nechať tak, nechajte Flynna tak,“ citoval Comey Trumpa. „Je to dobrý chlapík, dúfam, že to môžete nechať tak,“ opakoval prezident. Aj tieto slová dokazujú, za akého blízkeho človeka Trump Flynna považoval.
Biely dom na Flynnovo obvinenie a priznanie oficiálne nereagoval, no zdroj CNN tvrdí, že tento krok bol očakávaný. " Trump ho vyhodil za to, že klamal viceprezidentovi Mikovi Penceovi, samozrejme, že klamal aj FBI," povedal anonymný zdroj. Neskôr by sa mal k prípadu vyjadriť hlavný právnik Bieleho domu.
Prvý z Bieleho domu
Flynn je prvým členom administratívy Donalda Trumpa a štvrtým členom volebného štábu, ktorí čelia obvineniam v rámci Muellerovho vyšetrovania možného spolčenia sa členov Trumpovho tímu s ruskou vládou.
Trumpovho bývalého šéfa kampane Paula Manaforta a jeho zástupcu Ricka Gatesa obžalovali minulý mesiac – obaja tvrdia, že sú nevinní. Poradca Trumpovej kampane pre zahraničnú politiku George Papadopoulos priznal, že pri výpovedi pre FBI o kontaktoch s osobami prepojenými na ruskú vládu nehovoril pravdu.
Vedenie Trumpovej kampane odmieta, že by svoje kroky koordinovalo s Ruskom, aj keď Muellerovo vyšetrovanie už našlo dôkazy o najmenej devätnástich osobných stretnutiach medzi dvomi stranami, o týchto stretnutiach sa medzi sebou rozprávali aj vedúce postavy Trumpovho tímu.
Obvinenie muža, ktorý priamo pracoval v Bielom dome, môže byť podľa CNN znakom, že Muellerovo vyšetrovanie mieri čoraz vyššie a bližšie k súčasnému prezidentovi.
„Nezávislé vyšetrovanie rozhodilo veľmi širokú sieť a teraz len dolapilo svoju doteraz najväčšiu rybu,“ okomentoval Flynnovo priznanie korešpondent BBC Anthony Zurcher.