LONDÝN, BRATISLAVA. Čo od nás vlastne chcú? Prečo by sme im mali platiť po našom odchode? A ako sa môžeme rozprávať o režime na hraniciach s Írskom, kým nevieme, ako budú vyzerať obchodné vzťahy po našom odchode?
A vôbec, poďme už konečne hovoriť o obchode, to je kľúčové do budúcnosti a čas sa kráti. Dohoda by mala byť na svete najneskôr o rok a k najdôležitejším veciam sme sa ešte nedostali. Približne v tomto duchu sa nesie debata v Británii a s podobnými pocitmi môže v pondelok do Bruselu prichádzať aj britská premiérka Theresa Mayová.
Posun v rokovaniach o britskom odchode z Európskej únie bude jej hlavným cieľom stretnutia so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným európskym vyjednávačom Michelom Barnierom.
Nemôže to byť lacné

Tí budú na obed prichádzať s odlišnými cieľmi. Ak chce Únia od Britov získať nejaké ústupky, šanca pritlačiť ich je práve teraz. Briti potrebujú dobré obchodné vzťahy s 27 zvyšnými členskými štátmi viac ako Únia Britov. Odchod navyše nemôže byť jednoduchý, aby sa neinšpirovali aj iné krajiny.
Na pondelňajšom stretnutí, ktorý agentúra Bloomberg označuje za najdrahší obed v histórii, má Mayová presvedčiť bruselských lídrov, že je pripravená zaplatiť dostatočne vysoký „účet“ za odchod z Únie, že Briti ručia za práva občanov členských štátov aj po odchode a že na hranici medzi Severným Írskom a Írskom nevzniknú fyzické bariéry.
Juncker o týždeň neskôr prednesie výsledky rokovania lídrom členských štátov v Bruseli, ktorí musia odobriť ďalší posun v rokovaniach. Ak by to odmietli, rokovania by sa mohli teoreticky aj skončiť, keďže v Británii už niektorí strácajú trpezlivosť.
Najdrahší obed preto, že účet by podľa predstáv Bruselu mal dosiahnuť asi 60 miliárd eur. V tejto sume sú britské záväzky, napríklad sľúbené príspevky do rozpočtu Únie, na dotácie, ale aj štedré dôchodky pre bruselských úradníkov, poslancov či komisárov, ktoré sa dotujú z európskeho rozpočtu.

Presná suma by mala byť výsledkom rokovaní. Únia zaplatenie tohto účtu považuje za podmienku posunu v rokovaniach. Zástancovia brexitu však hovoria, že nedáva zmysel, aby Briti platili do rozpočtu organizácie, v ktorej už nebudú členom.
Za čo máme platiť?
„Poslať miliardy Európskej únii je absolútnym opakom toho, za čo ľudia v referende hlasovali,“ povedal podľa Guardianu poslanec za Mayovej konzervatívcov Peter Bone. Ak do parlamentu vláda pošle konečnú dohodu s miliardami pre Brusel, bude hlasovať proti jej prijatiu.