DAMASK, BRATISLAVA. Mali byť hlavnou silou proti Islamskému štátu, aj keď v zuboch mali aj sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sýrski rebeli dostávali roky len výbavu, bývalý americký prezident Barack Obama opakoval, že viac zbraní situáciu len zhorší.
Názor však zmenil v roku 2014 a vypýtal si od Kongresu 500 miliónov dolárov. Tie mali slúžiť na priamy tréning a vybavenie pre umiernenú opozíciu, ktorá mala bojovať najmä proti Islamskému štátu. Za rok tak chceli vycvičiť vyše 5-tisíc bojovníkov.

Program bol však veľkým zlyhaním – za rok sa podarilo vycvičiť asi sto bojovníkov. Niektorých v boji zabili alebo uniesli, iní dezertovali a stratili sa v púšti.
„V boji sú štyria až piati,“ priznal v septembri 2015 americký generál Lloyd Austin podľa agentúry Reuters.
Na rozdiel od vyzbrojovania sýrskej opozície, program vyzbrojovania kurdských milícií, ktoré rovnako bojovali proti Islamskému štátu, bol úspešnejší.
Obamov nástupca Donald Trump však minulý týždeň prekvapil aj vlastnú armádu a tureckému prezidentovi Erdoganovi povedal, že vyzbrojovanie Kurdov ukončí. Spojené štáty tak končia jeden z mála ako-tak úspešných projektov vojenskej podpory.
USA každoročne míňajú v zahraničí desiatky miliárd dolárov – buď cez ekonomickú a humanitárnu pomoc, alebo cez vojenské výdavky. Rozpočet, ktorý Kongresu na rok 2017 predložila ešte Obamova administratíva, počítal podľa webu Security Assistance Monitor s investíciou 16,8 miliardy dolárov na vojenskú, resp. bezpečnostnú pomoc.
Väčšina peňazí putuje len do pár krajín na svete – 3,6 miliardy malo ísť do Afganistanu, 3,1 miliardy mal dostať Izrael a nasleduje Egypt, Irak či Jordánsko. Rozpočet väčšinou zahŕňa nákup vojenskej techniky, výcvik vojakov či peniaze na mierové misie.
Napriek niektorým úspešným programom sa podľa magazínu Foreign Policy americká vojenská pomoc vo viacerých krajinách zmenila na sériu zlyhaní.
Zabudli ich učiť etiku
Kam ide najviac vojenskej pomoci USA?
Žiadaný rozpočet na rok 2017
- Afganistan – 3,67 miliardy USD
- Izrael – 3,1 miliardy USD
- Egypt – 1,31 miliardy USD
- Irak – 808 miliónov USD
- Jordánsko – 367 miliónov USD
- Pakistan – 319 miliónov USD
- Sýria – 313 miliónov USD
- Kolumbia – 203 miliónov USD
- Libanon – 123 miliónov USD
- Mexiko – 85 miliónov USD
- Ukrajina – 70 miliónov USD
Zdroj: Washington Post, Security Assistance Monitor
Niekoľko rokov trénovala americká armáda vojakov z Mali. Práve Mali bolo blízkym spolupracovníkom USA v boji proti islamistom, posledné roky tam ročne putovalo asi 400-tisíc dolárov.
Potom však v marci 2012 prišiel vojenský puč, na čele ktorého stáli práve generáli trénovaní Američanmi. Armáda pritom zmasakrovala Arabov aj Tuarégov na severe krajiny, kým generáli sa pred kamerami objavovali s odznakmi americkej námornej pechoty.
„Tréning sme zameriavali takmer výlučne na taktiku a technické otázky. Pravdepodobne sme nevenovali dostatok času učeniu hodnôt, etiky a vojenského étosu,“ priznal pre BBC americký generál Carter Ham.
Puče a teroristi
Američania dlhé roky posielali asi 1,5 miliardy dolárov ročne egyptskej armáde.
Cieľom bola stabilita aj garancie jednému z najbližších spojencov – Izraelu. Peniaze tiekli do krajiny aj v čase, keď po Arabskej jari došlo k vojenskému puču a moc prevzala armáda, ktorú viedol generál Abd al-Fattáh as-Sísí.
Niektoré financie boli dočasne pozastavené po puči, časť peňazí zadržala Trumpova administratíva aj v auguste – prekážajú im totiž slabé výsledky v otázke ľudských práv.