Estónsko je známe ako krajina s inovatívnymi firmami a dobre fungujúcou elektronickou štátnou správou. Čo je za tým?
„Na začiatku 90. rokov sme museli začať na zelenej lúke v mnohých oblastiach. Museli sme nanovo vybudovať bankový sektor. Takže sme mohli preskočiť niektoré štádia v bankovníctve, nikdy sme napríklad nepoužívali bankové šeky. Tiež sme museli vybudovať úplne nové inštitúcie a to nám pomohlo. V tom čase sme tiež mali vizionárskych a prezieravých politikov, tí sa rozhodli budovať digitálny štátny systém.“
Čítal som, že ste dokonca preskočili od sovietskych pasov až k elektronickým dokladom…
„Nebolo to také priamočiare, ale bolo to skoro tak. Dôležité bolo, že v roku 2002 vláda nariadila, že každý povinne bude musieť mať digitálne preukazy. Ak zrazu stovky tisíc ľudí malo elektronické doklady, mohli vzniknúť nové služby v digitálnom prostredí.“
Matti Maasikas
- Matti Maasikas je estónsky diplomat a minister pre európske záležitosti. Má na starosti vzťahy s európskymi inštitúciami. Estónsko je v súčasnosti predsedníckym štátom Európskej únie.
Bola dôležitá aj spolupráca medzi štátnym a súkromným sektorom?
„Áno bola. Navyše sme mali dobre prepracované a pospájané rôzne verejné databázy.
To bolo veľmi dôležité, pretože byrokracia a ministerstvá majú snahu vytvárať si vlastné systémy a databázy ako napríklad register áut či majetku. Vláda postavila centrálnu databázu, ktorá spojila tieto všetky úrovne.“
Digitálna Európa je jedným z vašich cieľov pri estónskom predsedníctve. Mal by sa vytvoriť jednotný digitálny trh a rozvíjať cezhraničné elektronické služby. Čo sa v tomto už urobilo?