BARCELONA, BRATISLAVA. Txell Bonetová vstáva každú sobotu o pol piatej ráno, aby sa spolu so svojim polročným synom vydala na cestu vlakom z Barcelony do Madridu.
Na 40 minút sa tam môže cez sklo vidieť so svojim manželom Jordim Cuixartom, ktorý je tam vo väzení za podnecovanie k vzbure.
„Nehovoríme spolu o budúcnosti,“ spomína pre BBC. „Vždy sme pripravení na to najhoršie, neživíme zbytočnú nádej.“
Cuixartovi hrozí desaťročné väzenia za organizovanie zakázaných protestov za katalánsku nezávislosť. Až 35 rokov hrozí bývalým katalánskym ministrom, ôsmim mužom a jednej žene. Ich obvinili za vlastizradu, keď sa podieľali na organizovaní referenda o nezávislosti a na vyhlásení samostatného Katalánska.
Peniaze na kartu
Ľudia, ktorí ešte donedávna riadili bohatý sedemmiliónový región, teraz musia žiadať svoju rodinu, aby im dávala peniaze na predplatené karty, vďaka ktorým si môžu vo väzenskom obchode kúpiť aspoň keksíky.

Ocitli sa medzi bežnými kriminálnikmi, ich väznenie je ešte o to zvláštnejšie, že sú zároveň súčasťou prebiehajúcej predvolebnej kampane.
Katalánci budú o zložení svojho regionálneho parlamentu rozhodovať 21. decembra, kandidujú aj väznení ministri..
O predčasných regionálnych voľbách rozhodla španielska vláda po tom, ako odobrala regiónu právomoci po vyhlásení nezávislosti a rozpustila vládu aj parlament. Deviati ministri skončili vo väzbe, ďalší štyria bývalí ministri a premiér Carles Puigdemont sa schovávajú v Belgicku.
V Bruseli sa stále rozhoduje o tom, či ich vydajú do Španielska za porušenie zákonov. Samozrejme, vo voľbách kandiduje aj Puigdemont na čele koalície Všetci za Katalánsko.