VARŠAVA, BRATISLAVA. Politici, ktorí hanobia našu krajinu a zradcovia. Tak poľskí nacionalisti v sobotu odôvodnili to, že v Katoviciach na šibenice zavesili fotografie ľavicových a liberálnych europoslancov zo strany Občianska platforma.
Títo politici totiž podporili európsku rezolúciu, ktorá vyzývala poľskú vládu na odsúdenie xenofóbnych a fašistických hesiel na pochode počas poľského Dňa nezávislosti.
„Spoločnosť má právo tvrdo kritizovať činnosť politikov, najmä tých, ktoré svoje osobné a politické spory riešia na medzinárodnej úrovni a hanobia pritom poľských patriotov,“ reagovali na hlasovanie nacionalisti.
Loading
...
Poslanci bez hrozby
Protest trval asi 20 minút a zúčastnilo sa ho približne 70 ľudí, píše rádio RMF24. Organizoval ho Národný radikálny tábor (ONR), ktorý stál aj v čele pochodu 11. novembra. V pochode sa vtedy objavili aj výzvy ako „Biela Európa“, „Čistá krv“ či „Modlime sa za islamský holokaust“.
“Chcem, aby europoslanci mohli vyjadrovať svoje názory slobodne bez hrozby.
„
Protest so šibenicami označil katovický starosta Marcin Krupa za škandál. „Zaslúži si to odsúdenie,“ povedal pre Gazetu Wyborczu.
Škandál však má aj medzinárodný presah. Šéf Európskeho parlamentu Antonio Tajani sa obrátil na poľskú premiérku Beatu Szydlovú a požadoval vyššiu bezpečnosť pre europoslancov.
„Chcem, aby mohli vyjadrovať svoje názory slobodne bez hrozby,“ napísal na Twitteri.
Obavy z europarlamentu
Poľská premiérka protest odsúdila. V odpovedi tiež spomenula ostatné „akty agresie“, medzi ktoré zaradila aj protesty počas každomesačných spomienok na tragédiu poľského vládneho špeciálu, ktoré sa konajú pred prezidentským palácom.

„Všetci europoslanci sú v Poľsku v bezpečí,“ povedala Szydlová. Súčasne však spomenula to, aby Tajani dbal aj na poslancov, ktorí útočia na Poľsko.
Ostatní poľskí europoslanci za vládnu stranu sa podľa Szydlovej pri týchto útokoch môžu cítiť nepríjemne. „Niektorí poslanci sa môžu obávať a cítiť sa neisto aj v Európskom parlamente,“ reagovala premiérka.
Vzťahy Poľska a Bruselu sú napäté asi rok, odkedy sa nová vláda dostala k moci a obmedzila fungovanie niektorých súdov či obsadila verejnoprávne médiá. Európska komisia Poľsko za tieto kroky kritizuje a žiada ich nápravu. Poľskí predstavitelia však opakujú, že ide len o trest za neprijatie utečencov a že poľská demokracia sa má dobre.