NEPJITO. Budúcnosť Mjanmarska závisí od rešpektovania práv "každej etnickej skupiny", vyhlásil pápež František v utorok v metropole krajiny Nepjito, informovala agentúra AP.

Tieto pápežove slová sú podľa AP nepriamou podporou pre moslimských Rohingov, ktorí v Mjanmarsku už desiatky rokov čelia štátom podporovanej diskriminácii a od konca augusta aj násilnostiam zo strany príslušníkov mjanmarskej armády.
Zahraničné médiá už pred návštevou špekulovali, či pápež František vo svojom príhovore použije slovo Rohingovia. Mjanmarskí predstavitelia sú totiž na tento výraz často citliví, keďže príslušníkov tejto moslimskej menšiny zvyknú označovať ako "Bengálci,". Rohingov ale výraz uráža.
Su Ťij opäť o Rohingoch mlčala
Pápež napokon výraz Rohingovia k najvyšším predstaviteľom krajiny síce nevyslovil, ale vyjadril ľútosť nad tým, ako ľudia v Mjanmarsku trpia v "konfliktoch a násilnostiach". Zdôraznil, že každý, kto Mjanmarsko označuje za svoj domov, si zaslúži, aby boli zaručené jeho základné práva.
Podľa pápeža budúcnosťou Mjanmarska musí byť mier založený na "rešpektovaní dôstojnosti a práv každého člena spoločnosti, rešpektovaní každej etnickej skupiny a jej identity".
Mjanmarská líderka Aun San Su Ťij sa pápežovi poďakovala za jeho podporu pri riešení mnohých výziev, ktorým krajina čelí. Jeho návštevu v Mjanmarsku označila za prejav povzbudenia - a to v čase, keď je ona sama vystavená veľkej medzinárodnej kritike za brutálny zásah armády voči rohinským moslimom.

Rohingovia Su Ťij škodia
Vo svojom príhovore sa Su Ťij nezmienila o viac ako 620-tisíc Rohingoch, ktorí od konca augusta začali utekať z Jakchainského štátu do susedného Bangladéša pred armádou, ktorá v ich dedinách spustila "vyčisťovacie operácie".
Su Ťij vyhlásila, že si cení tých, čo podporujú vládu v situácii, keď sa zaoberá dlhoročnými sociálnymi, hospodárskymi a politickými problémami, ktoré "naštrbili dôveru a porozumenie, súlad a spoluprácu". Uviedla tiež, že cieľom vlády je chrániť práva, posilniť toleranciu a zaistiť bezpečnosť pre všetkých.
Obraz Su Ťij v zahraničí veľmi poškodili násilnosti, ktoré mjanmarská armáda pácha na menšine moslimských Rohingov. Tieto násilnosti vyvolali najzávažnejšiu utečeneckú krízu v Ázii za posledné desaťročia.
Radikálni budhistickí mnísi v Mjanmarsku však odsúdili prebiehajúcu návštevu pápeža Františka vo svojej krajine. Kritizovali aj mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij za to, že ho vôbec pozvala.
Uvádza sa to vo vyhlásení Vlasteneckého zväzu mjanmarských mníchov, v ktorom sa pápežova návšteva označuje za urážku budhistického Mjanmarska, a to aj vzhľadom na to, že pápež sa predtým vo svojich príhovoroch zmieňoval o Rohingoch.