Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali začala byť aktívna už v septembri. Vnímali ste už vtedy nejaké problémy?
„Žijem v prístavnom mestečku Padangbai, ktoré je od sopky Agung vzdialené asi 30 kilometrov. Keď sa pred mesiacom sopka prebudila, ľudia – najmä miestni, z toho boli dosť nervózni a vystrašení, keďže aktivitu sopky sprevádzali aj zemetrasenia. Bolo ich cítiť aj tu v Padangbai, väčšinou to boli tak tri až štyri slabšie otrasy za deň.

Ľudí, ktorí bývajú v okolí 12 kilometrov od sopky, evakuovali do náhradných príbytkov. Inak však bola situácia na ostrove pokojná, nezažila som tu nejakú paniku. Dokonca, keď sa znížil stupeň ohrozenia, niektorí ľudia sa vrátili do svojich domovov, no po tejto erupcii sa ich opäť vysťahovali a oblasť opäť uzavreli.“
Ako vnímate erupcie teraz?
„Väčšina ľudí to tu veľmi neprežíva, situácia je pokojná, aj keď ľudia sa viac zdržiavajú doma. Erupcie nesprevádzali zemetrasenia, teda aspoň tu v Padangbai sme nič necítili. O tom, že sa vôbec niečo deje, som sa dozvedela až po tom, ako mi zavolal kamarát, ktorý chcel vedieť, či som v poriadku. Vybehla som z domu a videla som, že všade padá sopečný popol.“
Ovplyvňuje to teda aj bežný život?
“V práci nám rozdali ochranné rúška a problém sa tým podarilo vyriešiť.
„
„Keď som išla do práce na motorke, bola som celá zaprášená od popola. V práci nám rozdali ochranné rúška a problém sa tým podarilo vyriešiť. Ľudia v Padangbai na mňa pôsobia pokojným dojmom, väčšina z nich si uvedomuje, že sa nachádzame v bezpečnej zóne. Väčšina ľudí si ráno vzala rúška a išli upratovať jemný čierny povlak, ktorý spôsobil popol. Na Bali je aktuálne obdobie dažďov a keďže poobede intenzívne pršalo, dážď znížil aj hladinu popola v ovzduší. Ďalší oblak popola nám sem vietor zatiaľ od sopky neprivial."
Pre výbuch sopky museli dočasne pozastaviť lety na Bali. Ovplyvňuje to aj turistov priamo na ostrove?